تکنیک پومودورو (Pomodoro Technique) - کسب و کار

تکنیک پومودورو (Pomodoro Technique)

تکنیک پومودورو (Pomodoro Technique)

تکنیک پومودورو (Pomodoro Technique)، از جمله روشهای شناخته شده در مدیریت 

زمان می باشد و بر اساس این نظریه شکل گرفته است که، استراحت های کوتاه و تکراری می تواند بر روی چابکی ذهن تاثیر مثبتی داشته باشند. در این روش زمان به بازه های معینی تقسیم بندی شده و هر یک از این بازه ها صرفا به یک فعالیت اختصاص داده می شود. دلیل این تقسیم بندی زمانی بدین خاطر است که اگر افراد بتوانند برای فعالیت های خود محدودیت زمانی در نظر بگیرند در آن صورت قادر خواهند بود آن فعالیت را سریع تر و با تمرکز بیشتری انجام دهند.

اجرای این محدودیت زمانی در تکنیک پومودورو مشابه با روش جعبه زمانی می باشد که در آن زمان همانند جعبه ای در نظر گرفته می شود و هر کدام از جعبه ها برای انجام یک فعایت اختصاص داده می شود، اما تفاوتی که میان این دو روش وجود دارد در میزان زمان تقسیم بندی برای هر بازه می باشد. در تکنیک جعبه زمانی هر بازه برابر با ۲۰ تا ۶۰ دقیقه می باشد در حالیکه در تکنیک پومودورو این بازه زمانی برابر با ۲۵ دقیقه تعریف می شود.

تکنیک پومودورو بازه زمانی 25 دقیقه

پومودورو در زبان ایتالیایی به معنای گوجه فرنگی می باشد و ایده اولیه این روش توسط یک دانشجوی ایتالیایی به نام فرانچسکو چیریلّو ( Francesco Cirillo )، در سال ۱۹۸۰ میلادی مطرح گردید. علت نام گذاری این تکنیک تحت این عنوان بدین خاطر است که بازه زمانی در نظر گرفته شده در این روش برابر با مقدار زمان لازم برای درست کردن یک سس گوجه فرنگی سنتی در ایتالیا می باشد.

تکنیک پومودورو به چه صورت اجرا می شود

در تکنیک پومودورو ، بهترین بازه زمانی برای انجام فعالیت های ذهنی را ۲۵ دقیقه می دانند، بنابراین به محض اتمام بازه زمانی باید فعالیت را رها نمود. پس از هر تکه زمانی ۲۵ دقیقه ای می توان به مدت ۵ دقیقه استراحت نمود. پس از چهار بازه زمانی ۲۵ دقیقه ای، می توان به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به استراحت طولانی تری پرداخت. بهترین فعالیت برای زمان استراحت های کوتاه ۵ دقیقه ای، بلند شدن از پشت میز ، آب خوردن و قدم زدن است تا جریان خون در بدن مجدد به حرکت در بیایید.

نکته مهمی که باید به آن در این روش توجه نمود انجام فقط و فقط یک کار در هر بازه زمانی و متمرکز شدن بر روی یک موضوع می باشد. همچنین گاهی مواقع فعالیت در نظر گرفته شده در مدت زمان کمتری از ۲۵ دقیقه قابل اجرا می باشد که در این حالت می توان باقی زمان را صرف بررسی و بازبینی مجدد همان فعالیت نمود یا در چنین شرایطی می توان تمامی فعالیت های کوچک را در قالب یک فعالیت در نظر گرفت و برای آنها یک بازه زمانی تعریف نمود.

تکنیک پومودورو به چه صورت اجرا می شود

همچنین می توان برای هر فعالیتی بر اساس بازهای زمانی ۲۵ دقیقه ای ( یک پومودورو ) محدودیت زمانی تعریف نمود، به عنوان مثال: برای خواندن یک مقاله دو پومودورو در نظر گرفت. با این اعمال محدودیت می توان کارها را بهتر و سریع تر انجام داد

دیدگاه خود را بیان کنید

تمامی حقوق برای شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان محفوظ است