کلیم کردن (claim) - تکنولوژی

کلیم کردن (claim)

کلیم کردن (claim)

کلیم کردن (claim)

مدیریت ادعا در امور پیمانکاری claim در لغت به معنای ادعا است. ودر حرفه پیمانکاری به ادعاهای پیمانکار مثلاً در خصوص موارد منتهی به دریافت پول بیشتر گفته میشود.

منشا ایجاد ادعا افراد زیر می باشند: کارفرما ، شخص ثالث ، پیمانکار در ابتدا خواست هایی از سوی هر یک از طرفین برای طرف دیگر مطرح می گردد(ادعا).در صورتی که این خواست ها مورد توافق طرف مقابل قرار نگیرد جرقه اختلاف زده می شود. ادعا یا در طول پروژه و یا در انتهای پروژه مطرح می گردد.و پیامدهای نامطلوبی را برای پیمانکار و کارفرما بدنبال دارد که از جمله آنها می توان به وقفه در انجام کارها، کم شدن انگیزه گروههای درگیر در پروژه، خدشه دار شدن روابط کارفرما و پیمانکار و صرف هزینه، زمان و انرژی زیاد طرفین برای حل ادعا ، نادیده گرفتن برخی مستندات، اختلافات عمیق تر و دخالت افراد ، امکان نادیده گرفتن ، فراموش شدن و از حیث اهمیت خارج شدن برخی از ادعاها اشاره کرد. برخی از دلایلی که منجر به ادعا می شود شامل موارد زیر و نه محدود به آن می شود:

وقتی کارفرما قرارداد و محدوده کاری را باز در نظر می گیرد:

 • در پرداخت ها و تعهدات مالی خود تاخیر دارد
 • در تصمیم گیری تعلل دارد
 • اطلاعات مورد نیاز در دسترس ندارد
 • پاسخ خارج از موعد به مکاتبات و پرسش های کتبی پیمانکار.
 • اعمال تغییرات در محدوده کار پیمانکار علیه کارفرما ادعا می کند. وقتی پیمانکار:
 • افزایش زمان و هزینه پروژه
 • تغییر در سطح کیفی مفاد قرارداد
 • تغییر در محدوده کار

کارفرما علیه پیمانکار ادعا می کند. علت اصلی ادعاهای پیش آمده، شناخت و طراحی نادرست، قراردادهای نامناسب، کنترل و نظارت ضعیف بر پروژه و ارتباطات ضعیف می باشد. این عوامل در نهایت افزایش زمان وهزینه را به دنبال خواهند داشت و افزایش هزینه نیز ادعای مالی را سبب می گردد.

 

در واقع اعتراضاتی که پیمانکار از جهت اجرای آیتم ها و از این قبیل، به کارفرمای خود داره در صورتیکه تصویب این اعتراض از سوی کارفرما به نفع پیمانکار (از نظر مالی) تمام بشه، در این حالت میگن پیمانکار کلیم کرده.

 

claim ادعایی که پیمانکار از راه های قانونی میتونه بکنه مثلاً کارهایی رو که در موقعیتی خاص انجام داده و آن آیتم در فهرست بهای منظم به پیمان گنجانده نشده باشه، پیمانکار با ذکر دلایل منطقی کارفرمای محترم را مجاب به تائید و پرداخت می نماید. معمولاً در شرکت های بزرگ پیمانکاری، افرادی دارای هنر کلیم کردن وجود دارند که در پروژه های آن شرکت می چرخند و با بررسی مدارک نکاتی را برای کلیم پیدا می کنند. در واقع پول های مرده را زنده می کنند. و این کار بسیار ظریف و هنرمندانه می باشد و کسانی که تحت عنوان کلیم کار در شرکت کار می کنند از حقوق بالایی برخور دارند.

اصلاً کلیم چیزی به معنای واقعی به ضرر و زیان کارفرما نیست بلکه موضوعی است که در بطن کار موجود بوده اما کارفرما بدلایل مختلف مثلا جهل به نوع کار و یا بیدقتی و یا نظارت ناکافی و دقیق و یا برنامه ریزی ناصحیح متوجه آن نیست و یا موجب ایجاد آن می شود.این کار با حقه بازی و کلک متفاوت است. البته کلیم تنها متوجه پیمانکار نیست و می تواند از طرف کارفرما و به ضرر پیمانکار باشد. مثلاً کارفرما در اسناد مناقصه متوجه نکته ای بظاهر کوچک نیست و یا هست ولی اهمیت کافی به آن نمی دهد و در حین انجام کار موقعیتی پیش می آید که پیمانکار با استناد به همان نکته ظریف مبالغ یا امتیازات خاصی را از کارفرما می گیرد (بیدقتی کارفرما ) و یا در حین کار مواردی وجود دارد که به نفسه جزو این نوع کار می باشد و گریز ناپذیر است اما کارفرما در حین براورد توجهی به آن نداشته است و در حین کار متوجه آن می شود و با توجه به آنکه نمی توان کار را بدون انجام این آیتم ادامه داد مجبور به قبول و پذیرش آن است و این آیتم می تواند بسیار به ضرر او باشد (جهل کار فرما به نوع کار ) و یا اینکه معمولاً بعضی پارامتر ها برای پیمانکار بیشتر سود دارد و در حین کار با اخذ مجوزهای لازم حجم بسیار زیادی از کار را به این آیتم تخصیص می دهد و لذا رقم قرارداد با این نوع آیتم سریعا پر می شود و کارفرما هم مجبور به پرداخت است (عدم نظارت و برنامه ریزی صحیح کارفرما) و دقیقا همین موارد ممکن است به ضرر پیمانکار پیش آید و متضرر شود. در هر صورت کلیم بحث فنی و تخصصی و مهمی در مدیریت پروژه ها است و می تواند در بار مالی پروژه برای طرفین بسیار مهم باشد.

راهکارها و پیش نهادها: مدیریت هم علم است و هم هنر، لذا برخورد با اختلافات مدیریت خاصی می خواهد . مدیریت اختلافات و دعاوی نقش پیش گیرانه و حلال با حوزه عملکردی بسیار گسترده خواهد داشت. از مناظر مختلف می توان به تحلیل مدیریت دردعاوی واختلافات پرداخت.پیش بینی ها و پیشگیری ها در صورتی که ازچشم تیز بین مدیریت دور بمانند ممکن است کل ساختار پروژه را با آفت اختلاف بیمار نمایند. بر اساس توسعه استاندارد جهانی مدیریت پروژه Extension of PMBOK مدیریت ادعاها مشتمل برچهار فرآیند به شرح زیر می باشد:

 • شناسایی کلیم
 • کمی کردن کلیم
 • ممانعت از کلیم

راه حل یاتوافق کلیم برخی از اقداماتی که در طول فرایند مدیریت ادعا پیشنهاد می گردد به شرح ذیل است:

 • بررسی کامل طرح مورد نظر قبل از مناقصه
 • تخصیص زمان مناسب جهت اجرای پروژه، در نظر گرفتن زمان کوتاه و غیر منطقی برای اجرای پروژه مشکلات زیادی را برای ذی نفعان پروژه به همراه خواهد داشت

پس از عقد قرارداد و توافق نامه های پیمان و تشکیل تیم مدیریت پروژه تعهدات، مسئولیتها و اختیارات هریک از ارکان پروژه به صورت موضوعی مشخص و تفکیک شود تا به این صورت محدوده تعریف شده هر یک از ارکان پروژه شفاف و به صورت ساده در دسترس قرار گیرد.

 • شناسایی و پیگیری نیاز ذینفعان
 • استفاده از درس های آموختنی
 • مستند سازی قوی
 • اصلاح سیستم توزیع ریسک بین طرفهای پیمان
 • تبدیل فرهنگ از متهم کردن طرفین به فرهنگ مشارکت
 • استفاده مستمر ومفید از مشاوران حقوقی
 • مذاکرات و جلسات مفید و مستمر طرفین قرارداد قبل وحین اجرا

در واقع با مدیریتی درست مطابق با استاندارد مدیریت پروژه می توان ادعاهای در طول پروژه را به حداقل رساند.

مدیریت ادعا (Claim Management) ، یکی از موضوعات مهم در مدیریت پروژه و مناسبات بین کارفرما و پیمانکار به ویژه در پروژه های عمرانی (اعم از صنعتی و غیر صنعتی) می باشد. به صورت کلی مدیریت «مطالبات پیمانکار» (علاوه بر مقادیر پیش بینی شده در قرار داد) و «تعهدات و احیانا قصور کارفرما»، را اصطلاحا «مدیریت ادعا» نام گذاری می شود.

بر اساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و همچنین در سطح بین المللی، مدیریت ادعا دارای جایگاه ویژه، نیز در ارتباط تنگاتنگ با اصول فنی و مهندسی، مبانی حقوقی پیمان و مباحث ظریف کنترل پروژه می باشد.

http://gladcherry.com

دیدگاه خود را بیان کنید

تمامی حقوق برای شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان محفوظ است