هفت مدل کسب و کار طبق طبقه بندی لامپکین و دیس - کسب و کار

هفت مدل کسب و کار طبق طبقه بندی لامپکین و دیس

هفت مدل کسب و کار طبق طبقه بندی لامپکین و دیس

از نظر آقایان لامپمکین و  دیس  همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است هر یک از مدل های کسب و کار الکترونیکی یک یا تر کیبی از 4 فعالیت مربوط به جست و جو , ارزیابی محصول , حل مشکل یا انجام معامله را جهت ایجاد ارزش افزوده و مزیت رقابتی  باید دارا باشند.

 

 

از این هفت مدل کسب و کار همراه با نحوه کسب مزیت رقابتی توسط آنان معرفی کرده اند که عبارت اند از:

 

1- مدل های مبتنی بر حق کمیسیون:

 

برای کسب و کارهایی مورد استفاده قرار می گیرد که در قبال دریافت حق الزحمه سرویس یا خدمتی را ارائه می دهند. همچون واسطه های شخص ثالث که بر اساس حجم معامله مبلغی را به عنوان حق کمیسیون دریافت می کنند. نوع دیگر آن دلالی است مانند دلالان سهام یا دلالان املاک یا حتی شرکتهای حراجی همچون eBay که به واسطه رساندن خریداران و فروشندگان به هم مبلغی را تحت عنوان کمیسیون دریافت می کنند. ایجاد مزیت رقابتی در این نوع مدل کسب و کار ناشی از فعالیت هایی همچون فراهم آوردن امکان جستجو، امکان ارزیابی محصول، حل مشکل یا تسهیل انجام معامله می باشد.

 

2- مدل های مبتنی بر تبلیغات :

 

 توسط شرکت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که محتوا یا سرویسی را به صورت رایگان با هزینه پایین برای بازدیدکنندگان خود فراهم می کنند. از این رو برای تأمیین هزینه های خود مکانی را بر روی سایت برای تبلیغات اختصاص داده و در اقبال آن مبلغی را دریافت می کنند. همانند مدل تلویزیون که هزینه ایجاد برنامه های خود را از طریق تبلیغات به دست می آورد؛ اما یک تفاوت اصلی آن با مدل تلویزیون آن است که د اینجا بازدیدکنندگان امکان تعامل دوطرفه بیشتری دارند. پورتال های بزرگی همچون یاهو در این طبقه قرار می گیرند. ایجاد مزیت رقابتی در این مدل کسب و کار ناشی از فعالیتهایی همچون فراهم کردن امکان جستجو و ارزیابی محصول است.

 

٣- مدل های مبتنی بر داد و ستد:

 

 ایجاد ارزش افزوده از طریق فعالیت های بازاریابی، بهبود مارک تجاری، کارایی در توزیع و فروش (بجای تولید می باشد به طوری که محصولات را خریده و سپس با قیمت بالاتری آن را به فروش می رسانند، همچون خرده فروشان یا عمده فروشان. شرکت آمازون و فروشگاه هایی همچون والمارت در این طبقه قرار می گیرند. ایجاد مزیت رقابتی در این نوع مدل کسب و کار ناشی از فعالیت هایی همچون جستجو و تسهیل در انجام معاملات می باشد.

 

 ۴- مدل های مبتنی بر تولید: 

 

ایجاد ارزش افزوده در فرآیند تولید محصول و از طرق مختلف صورت می گیرد، از قبیل کاهش هزینه های بازاریابی و توزیع، چرا که محصول تولید شده به طور مستقیم به مشتریان نهایی فروخته میشود. همچنین این ارتباط مستقیم منجر به شناخت سلایق مشتریان و ارائه محصولات سفارشی بدان ها می گردد. به عنوان مثال شرکت Dell از طریق سیستم سفارش آنلاین خود بر اساس ترجیحات مشتریان محصولات خود را تولید می کند. مزیت رقابتی در این مدل می تواند ناشی از ایجاد امکان جستجو ویا حل مشکل باشد.

 

 ۵- مدلهای مبتنی بر ارجاع:


 معمولا شرکت هایی از این مدل استفاده می کنند که مشتری را از سایت خود به سایت شرکت دیگری ارجاع میدهند و در قبال آن مبلغی را در باد می کنند، همچون سایت Wedding channel. Com که بر روی سایت خود لینکها که به واسطه آن، مهمانان عروسی می توانند هدایای عروسی را تهیه کنند. مزیت رقابت سایتها ناشی از ایجاد امکاناتی از قبیل امکان جستجو، تسهیل انجام معامله و حل مشکلی می باشد.

 

۶- مدل های مبتنی بر حق عضویت:

 

 در ازای دریافت مبلغی به عنوان حق عضویت امکان استفاده نامحدود از سرویس ها یا محتوا را برای مشتریان فراهم می کنند همچون فراهم کنندگان سرویس های اینترنتی (ISP ها) مانند AOL یا ایجاد کنندگان محتوا مانند Economist که تنها بخش محدودی از محتوای خود را به صورت رایگان ارائه می دهند (۷۰٪ محتوا فقط در دسترس اعضای عضو می باشد) ایجاد امکان ارزیابی محصول و حل مشکلات از جمله عوامل ایجاد مزیت رقابتی در این مدل می باشند.

 

 ۷- مدل های مبتنی بر پرداخت در ازای استفاده از سرویس:

 

 پرداخت با توجه به میزان استفاده از خدمات می باشد. فراهم کنندگان سرویس های کاربردی (ASP) در این طبقه قرار می گیرند همچون سایت eproject . com که یک مکان مجازی را برای افرادی که در مکان های مختلف جغرافیایی قرار دارند فراهم کرده تا باهم به صورت آنلاین همکاری کنند. فعالیت هایی همچون حل مشکلات و تسهیل انجام معاملات منجر به کسب مزیت رقابتی در این مدل می شوند.

لازم به ذکر است که اکثر شرکت ها ترکیبی از این مدل ها را جهت کسب مزیت رقابتی مورد استفاده قرار میدهند.

 

دیدگاه خود را بیان کنید

تمامی حقوق برای شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان محفوظ است