سازمان دهی سایت - سئو و بهینه سازی سایت

سازمان دهی سایت

سازمان دهی سایت

 

آنچه گوگل در مورد دیزاین سایت به ما می گوید

 

 گوگل اطلاعات زیادی را در مورد طراحی و دیزاین وب سایت ارائه داده است که باید آنها را همیشه به عنوان یک شیوه درست در نظر بگیریم زیرا گوگل می داند که چگونه این موتور جستجو به آنالیز و جستجو می پردازد و بدین ترتیب عناصر مهمی که در دیزاین سایت اهمیت دارند را معرفی کرده است. گوگل تمام این استانداردها را در دستورالعمل هایی برای وب مسترها فهرست کرده است و به راحتی میتوانید به آنها دسترسی داشته باشید، اما ما نیز برخی از نکات مهم آنها را در این بخش آماده کرده ایم:

 

١- ایجاد نقشه سایت یا Sitemap:

 

گوگل از شما میخواهد که نقشه سایتتان را ایجاد کنید و آن را برای Google Search Console نمایید و من نیز توصیه می کنم که حتما این کار را انجام دهید. اگر از وردپرس استفاده میکنید پلاگین های زیادی برای ارائه نقشه های سایت وجود دارند که می توانند بصورت خودکار این فر برایتان انجام دهند.

گوگل همچنین پیشنهاد می کند که یک نقشه سایت برای بازدید کنندگانتان نیز داشته باشید تا بد کمک نماید تا به قسمتهای مختلف وب سایتتان هدایت شوند. من فکر می کنم که این بخش خ مهم تر از نقشه سایت برای موتورهای جستجو است زیرا یک سیستم راهبری خوب و مناسب به راح نیاز به یک نقشه خوب برای بازدیدکنندگان را رفع خواهد کرد.

 

۲- اطمینان حاصل کنید که وب سایتتان یک سلسله مراتب واضح دارد.

 

ما به زودی به ساختار سلسله مراتبی سایت نگاه خواهیم انداخت، اما در حال حاضر فقط می دانیم که گوگل انتظار دارد صفحات شما از طریق لینک های سالم به دیگر صفحات دسترسی داشته باشند. من می خواهم یک قدم جلوتر را پیش بینی کنم و بگویم که هر صفحه در سایت شما نباید بیش از دو کلیک از صفحه اصلی دور باشد و صفحات مهم تر نیز نباید بیشتر از یک کلیک فاصله داشته باشند.

 

۳- از لینک های درون صفحه ای به تعداد معقول استفاده کنید:

 

موتورهای جستجو می توانند هر لینکی را در رون صفحه ها شناسایی کنند و در صورت هرز بودن آنها را حذف نمایند و بنابراین نوع برخورد گوگل را می توان به نفع کاربران دانست و شما نیز می توانید با ایجاد لینکهای معقول حواس پرتی های کمتری را برای بازدید کنندگانتان ایجاد نمایید.

 

۴- صفحات پویا و Dynamic در برابر صفحات استاتیک یا Static

 

صفحات دینامیک اغلب شامل یک سری پارامترها می باشند و گوگل نیز پیشنهاد می کند بیشتر از صفحات استاتیک به جای آنها استفاده کنید، اما اگر از صفحات داینامیک استفاده می کنید سعی کنید که پارامترها را به حداقل برسانید.

 

5- فایل Robots.txt

 

Robots . txt  نوعی دروازه بان است که کنترل آنچه از طریق سایت شما ساطع می شود را در دست دارد. آن ها قوانین سایت را تنظیم می کنند و برای مثال قوانینی که باعث میشوند ربات های موتور جستجو را وادار نمایند که محتویات وب سایت آنها را بر اساس رتبه بندی ها و قوانین SERPs مورد بررسی قرار ندهند.

فایل robots . txt در پوشه و ریشه سایت شما قرار می گیرد و اساسا حاوی یک سری دستورات است به ربات ها اجازه میدهد صفحاتی را که می توانند و یا نمی توانند دسترسی داشته باشند را غیرفعال میکند گوگل پیشنهاد اگر صفحاتی را در سایت خود دارید که نمی خواهید ربات ها به سمت آن ها بخزند از یک فایل robots . txt استفاده کنید که محتوای صفحه تان تأثیری بر روی عملکرد آنها در سئو نداشته باشد و اگر از سوی دیگر می خواهید که ربات ها به صفحه شما وارد شوند از استفاده کنید.

 

۶- سایت خودتان را در مرورگرهای مختلف بررسی کنید:

 

 متأسفانه مرورگرهای مختلف می توانند صفحات شما را به شیوه های مختلف نمایش دهند و بنابراین عاقلانه است که سایت خودتان را در طیف وسیعی از مرورگرهای مختلف بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که برای نمایش در تمامی آنها مناسب است.

 شاید قادر نباشید که سایتتان را در تمامی مرورگرها بررسی کنید اما شاید تنها کافی باشد که در ۶ مورد از آنها که از سایرین بهتر و مناسب تر و شیک تر می باشند استفاده کنید، مانند گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس، مایکروسافت اینترنت اکسپلورر، مایکروسافت ادج، اپرا و اپل سافاری

 یک جستجو گوگل برای تست سازگاری مرورگر انجام دهید و حتما ابزارهای رایگانی را برای آسان تر و سریع تر کردن این آزمایش را پیدا خواهید کرد.

 همچنین باید وب سایتتان را در مرورگرهای موبایل نیز بررسی کنید و برای این فرایند می توانید از responsive theme استفاده کنید، این ابزار نحوه نمایش صفحه تان را نسبت به وضوح و اندازه آن برای بازدید کننده تنظیم می کند.اگر از mobile-friendly برای وب سایت تتان استفاده نمیکنید ترافیک بالایی را از دست میدهید.

. برای کاربران وردپرس که مایل به تغییر در طراحی وبسایتشان می باشند و می خواهند که از -mobile friendly استفاده کنند توصیه می شود که حتما responsive theme را مطالعه کنند و از آن استفاده داشته باشند.

اکثر تم های جدید این روزها برای موبایل نیز تنظیم شده اند اما حتما قبل از استفاده آن را بررسی نمایید. تم های responsive سرعت بارگذاری بسیار بالایی دارند و از نظر نحوه نمایش عالی به نظر می رسند و کاربران تلفن های همراه را نیز خوشحال نگه می دارند، بدون اینکه به تجربه استفاده از نسخه دسکتاپ برای آنها بد جلوه دهد، خاطره خوبی را برایشان خواهد ساخت.

 

۷- سرعت بارگذاری صفحه را بالا ببرید:

 

 اگر صفحات شما مدت زمان زیادی را برای بارگذاری می خواهند پس قطعا بازدید کنندگان بسیاری را از دست خواهید داد و در نتیجه از این بابت مطمئن شوید که جزئیات غیرضروری را به صفحاتتان نکنید و برای اینکه سرعت بیشتری به بارگذاری صفحه هایتان ببخشید می توانید تصاویر داخل وب سایتتان را کم حجم نمایید تا سرعت بیشتری را به وب سایت داده باشید.

 سرعت بارگذاری یک صفحه عامل مهمی برای الگوریتم های گوگل است و شاید در درجه اول مورد بررسی قرار نگیرد، اما همچنان مورد توجه است. 

دو سرویس رایگان برای تست کردن سرعت بارگذاری وب سایت موجود می باشند که می توانید نحوه بالا آمدن صفحه تان را تست کنید:

 

Page Speed Insights from Google - 1

GTMetrix -۲

 

می توانید از هر دو ابزار به راحتی استفاده کنید و هر دو نیز اطلاعات زیادی را ارائه خواهند داد که می توانید استفاده های بسیاری از آنها داشته باشید؛ اما برنامه GTMetrix، برنامه مورد علاقه من است زیرا به راحتی می توانید یک حساب کاربری در آن ایجاد کرده و آمارها و تاریخ های نحوه بارگذاری صفحه تان را در آن حفظ و ذخیره کنید.

 بنابر این ها دستورالعمل های مهم در ساختار وب سایت می باشند و به زودی نیز به شخصه چند توصیه دیگر را به شما ارائه می دهم، اما فعلا توصیه می کنم که از دستورالعمل های گوگل استفاده کنید و با تمامی آنها به خوبی آشنا شوید؛ زیرا این موارد به خوبی کمک خواهند کرد که توسط گوگل در مسیر درست قرار بگیرید.

دیدگاه خود را بیان کنید

تمامی حقوق برای شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان محفوظ است