اثر شلاق چرمی - آموزش

اثر شلاق چرمی

اثر شلاق چرمی

اثر شلاق چرمی

Bullwhip effect

از طریق مراحل متعدد زنجیره تامین؛ عوامل کلیدی مانند زمان و عرضه تصمیم گیری سفارش، تقاضا برای عرضه، عدم ارتباط و عدم سازماندهی می تواند یکی از شایع ترین مشکلات در مدیریت زنجیره تامین باشد. این مشکل رایج به عنوان اثر شلاق شناخته شده است. اثر شلاق چرمی را می توان به عنوان یک رویداد شناسایی شده توسط زنجیره تامین توضیح داد که در آن دستورات ارسال شده به سازنده و تأمین کننده باعث ایجاد واریانس بیشتر و سپس فروش به مشتری نهایی می شود. این سفارشات نامنظم در قسمت پایین زنجیره تأمین، در زنجیره عرضه بیشتر قابل تشخیص است. این واریانس می تواند صافی روند فرآیند زنجیره تامین را متوقف کند، زیرا هر لینک در زنجیره تامین بیش از تقاضای محصول است که منجر به نوسانات بیش از حد می شود.

اگرچه اثر شلاق چرمی یک مشکل رایج برای مدیریت زنجیره تامین است درک علل اثر شلاق چرمی می تواند به مدیران کمک کند تا راهکارهایی برای کاهش این تاثیر را پیدا کنند.

اثر شلاق چرمی (همچنین به عنوان تقویت تقاضا، شلاق زدن، اثر شفابخش یا اثر فورستر شناخته می شود) اشاره به پدیده تشدید تنوع تقاضا را به عنوان در حال افزایش در زنجیره عرضه: از نقطه تقاضای واقعی (نهایی) تا نقطه منشاء به این معنی است که تغییر در "پایان" زنجیره تامین (نزدیک به مصرف، به عنوان مثال خرده فروش) بسیار کمتر از "پایان" دیگر، که در آن شروع می شود (دور از مصرف کننده، به عنوان مثال تولید کننده یا تامین کننده). انتقال زنجیره تامین از مصرف کننده به تامین کننده افزایش تقاضا را افزایش می دهد. بازیگران بیشتر در یک زنجیره تأمین خاص وجود دارند و زمان بیشتری سرخورده می شود، تغییرات تقاضای بیشتر می تواند باشد. نخستین رکورد این پدیده احتمالا متعلق به جورج فورستر (به همین دلیل است گاهی اشاره به "اثر فورستر" میشودد ، اگر چه J. Forrester هرگز آن را نه Forrester، نه اثر شلاق زدن نامید ) اصطلاح "اثر فورستر" به معنای پردازش سیگنال تقاضا در حال حاضر نامیده می شود، زیرا Forrester اولین بار برای نشان دادن این پدیده از طریق شبیه سازی دینامو بود. در سال 1997، پدیده اثر شکارچی را توسط لی و همکاران اثر شلاق چرمی تاثیر بسیار منفی بر بهره وری زنجیره تامین دارد. این منجر به سهام بیش از حد ایمنی، هزینه های بالای تولید و هزینه های تولیدی، تحریم های کیفیت بالقوه محصول نهایی، خدمات ضعیف مشتریان، فروش از دست رفته، هزینه های تدارکات بالاتر و غیره می شود.

عوامل متعددی موجب ایجاد اثر شلاق چرمی میشوند .

بی نظمی بین هر لینک زنجیره تامین؛ یا سفارش مقادیر بزرگتر یا کوچکتر یک محصول از پیش بینی های صورت گرفته که موجب واکنش زنجیره ای بیش از حد یا کمتر از قبل میشود.

فقدان ارتباط بین هر لینک در زنجیره عرضه باعث می شود که فرآیندهای به راحتی اجرا نشوند. اما مدیران می توانند تقاضای محصول را کاملا متفاوت در میان لینک های مختلف زنجیره عرضه درک کنند و بنابراین مقادیر مختلفی را تعیین می کنند.

چهار علت اصلی اثر شلاق چشمی

پیش بینی تقاضای به روز رسانی نشده . پیش بینی تقاضا و برنامه ریزی تولید اغلب بر اساس تاریخ سفارش مستقیم مشتریان شرکت است. با این حال، این مشتریان به ندرت دقیقا همان دستورات را در یک زمان کوتاه از مشتریان مستقیم خود بنا به دلایل مختلف از جمله انتظارات فروش، ریسک پذیری در برابر ریسک، عوامل شخصی، خصوصیات صنعت و غیره دریافت می کنند. به محض اینکه یک مدیر تغییرات در دستورات پایین دست را مشاهده می کند، برنامه های خودش را تغییر می دهد، اما این سفارش اغلب تقاضای واقعی را منعکس نمی کند. به عنوان نتیجه، هر عضو زنجیره تامین، مرتبه ای کمی از سفارش خود را دریافت می کند و در نهایت، عرضه کننده می تواند دستوراتی را که کاملا با پویایی بازار واقعی متفاوت است، دریافت کند.

سفارشات انباشته در انبارها: در زمان (روزانه، هفتگی، ماهانه، و غیره) یا در حجم (پالت، ظرف و غیره). دسته بندی همچنین تاثیر شلاق چرم را افزایش می دهد. دلایل گوناگونی برای دسته بندی وجود دارد: از هزینه های پردازش سفارش (چقدر هزینه برای مدیریت این سفارش ها صرف می شود) و همچنین مسائل مربوط به حمل و نقل. گاهی اوقات ازاین اثر به عنوان اثر Burbidge اشاره می شود.

نوسان قیمت. تولید کنندگان یا خرده فروشان اغلب برنامه های تبلیغاتی مختلف (تخفیف، قیمت انعطاف پذیر، و غیره) را راه اندازی می کنند. در نتیجه، مشتریان قیمت های مختلف را می بینند و ممکن است مصارف آنها را افزایش یا کاهش دهد تا از مزایای موقت بهره مند شوند. این به نوسانات نظم اضافی منجر می شود. تخفیف ویژه و سایر تغییرات هزینه می تواند الگوهای خرید منظم را تغییر دهد . خریداران می خواهند از تخفیف های ارائه شده در مدت کوتاهی بهره مند شوند، این امر می تواند باعث تولید نامتعادل و اطلاعات تقاضای غیر واقعی شود.

بازی تجاری. اگر تولید کننده قادر به انجام یک تقاضای بیش از حد در مدت کوتاهی نباشد، و خرده فروش (عمده فروش یا توزیع کننده) در این مورد اطلاعاتی دارد. آنها اقدام به افزایش سفارشات خود می کنند تا حداقل چیزی را دریافت کنند. به عنوان مثال، اگر خرده فروش واقعا نیاز به 100 قطعه از محصول داشته باشد و او می داند که تولید کننده تنها حدود 50٪ از سفارش را انجام می دهد، او 200 را سفارش می دهد. "200 قطعه" اغلب یک عمل واقعی از تامین کنندگان است که تصمیمات استراتژیک خود را بر اساس این اطلاعات گرفته است ، با این حال در دوره بعدی ممکن است تنها 100 (واقعی) قطعات سفارش شده توسط خرده فروشان وجود داشته باشد. در روانشناسی رفتاری به رفتار اصطلاح "عقلانیت محدود" اطلاق می شود که تصریح کننده تصمیم گیری های غیر منطقی و غلط و منطقی از سوی بازیگران است. به این ترتیب سفارشات اشباع شده است. همانطور که سفارشات بیشتر ساخته می شود، به صورت زنجیره ای منابع غیر قابل اعتماد و آسیب پذیرتر می شود، زیرا آنها فاقد قابلیت اطمینان بخشی به ظرفیت برای افزایش تولید هستند. این همه منجر به اثر شلاق زدن با افزایش زنجیره تامین می شود. این فرایند به عنوان "اثر چرخش" توصیف می شود . طریق تبلیغات مختلف به منظور افزایش تقاضای فوری.

اثرات منفی اثر شلاق چرم برای زنجیره تامین عبارتند از:

مدیریت موجودی ناکارآمد تقاضای متفاوت منجر به تغییر در سطوح موجودی در هر سطح زنجیره عرضه می شود. به عنوان تامین کننده دریافت سفارش، که بالاتر از سفارش در دوره قبلی، شرکت باید سطح موجودی را افزایش دهد. از سوی دیگر، اگر سطح سفارش پایین تر باشد، همیشه نمی توان سطح موجودی را در کوتاه مدت زمان کاهش داد. تغییرات بیشتر در تقاضا (در سفارشات)، سهام ایمنی بالاتر باید باشد. سهام ایمنی روند رو به افزایش است، زیرا دور از نقطه مصرف است.

سفارشات خنثی شده و خدمات ضعیف به بازار محصولات. سهام اوراق بهاداری که برای اطمینان از سطح خدمات کافی است با تغییر تقاضا افزایش می یابد، با این حال، تقاضای بیش از حد (سفارشات) به اندازه کافی رضایت بخش نیست. از این رو، گاهی اوقات شرکت ها ممکن است با فقدان کالاها در قفسه خرده فروش مواجه شوند.

برنامه های تولید غیر قابل پیش بینی تنوع تقاضا موجب تنوع در استفاده از ظرفیت می شود. در طول تولید "بالا" تولید کننده معمولا تعداد تغییرات را افزایش می دهد. در دوره "کم" - برای ایجاد ذخایر اضافی ایمنی یا ترک کارگران بدون هیچ کاری (هر دو موارد منجر به زیان مالی) می شوند.

قیمت های بالا برای مواد اولیه به دلیل نیاز فوری. در صورت نیاز به تولید برا اساس سفارش دریافتی ، تولید کننده اغلب با وضعیت عدم وجود مواد خام (بعضی مواد خام) مواجه می شود. سفارش حتی بخش کوچکی از مواد خام از عرضه کننده برای تولید کننده هزینه ی بسیار گرانی (حداقل برای حمل و نقل برنامه ریزی نشده) ایجا میکند .

درآمد ها از دست رفته ای که منجر به زیان مالی می شود: سهام اضافی ایمنی (به معنای سرمایه بیشتر به کار رفته) یا سفارشات ربوده شده (فروش نامناسب).

دیدگاه خود را بیان کنید

تمامی حقوق برای شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان محفوظ است