‫‪ زنجیره ارزش و فعالیتهای اصلی زنجیره - آموزش

‫‪ زنجیره ارزش و فعالیتهای اصلی زنجیره

‫‪ زنجیره ارزش و فعالیتهای اصلی زنجیره

‫‪ زنجیره ارزش و فعالیتهای اصلی زنجیره

Value chain and key chain activities

شرکت های تولیدی ارزش را با خرید مواد اولیه و استفاده از آنها برای تولید چیزی ارزشمند ایجاد می کنند . خرده فروشان طیف وسیعی از محصولات را به ارمغان می آورند و آنها را به شیوه ای مناسب برای مشتریان ارائه می دهند که بعضی اوقات از طریق خدماتی نظیر بسته بندی مناسب و یا مشاوره شخصی به خریداران ارائه می شود. و شرکت های بیمه سیاست هایی را به مشتریان ارائه می دهند که تحت پوشش سیاست های بازپرداخت بزرگتر قرار می گیرند.

ارزش ایجاد شده و ضبط شده توسط یک شرکت، حاشیه سود است:

ارزش ایجاد شده و گرفته شده - هزینه ایجاد این ارزش = حاشیه

ارزش افزوده ای که سازمان ایجاد می کند، بیشتر سودآور است. و هنگامی که ارزش بیشتری برای مشتریان خود ارائه می کنید، مزیت رقابتی را ایجاد می کنید.

درک اینکه چگونه شرکت شما ارزش ایجاد می کند و به دنبال راه هایی برای افزودن ارزش بیشتر است، عناصر حیاتی در ایجاد یک استراتژی رقابتی هستند. مایکل پورتر این را در کتاب تاثیرگذار خود در سال 1985 "مزیت رقابتی" بحث کرد، که در آن ابتدا مفهوم زنجیره ارزش را معرفی کرد.

زنجیره ارزش مجموعه ای از فعالیت هایی است که سازمان برای ایجاد ارزش برای مشتریان خود انجام می دهد. پورتر یک زنجیره ارزش کلی عمومی را پیشنهاد می کند که شرکت ها می توانند برای بررسی تمام فعالیت های خود استفاده کنند و ببینند که چگونه آنها متصل می شوند. راهکارهایی که فعالیتهای زنجیره ارزش انجام می شود، هزینه ها را تعیین می کند و بر سود تاثیر می گذارد، بنابراین این ابزار می تواند به شما در درک منابع ارزش برای سازمان شما کمک کند.

ایده زنجیره ارزش بر مبنای دیدگاه فرآیند سازمان ها، ایده ی دیدن یک سازمان تولیدی (یا خدمات) به عنوان یک سیستم است که از زیر سیستم ها با هر ورودی، فرآیندهای تحول و خروجی تشکیل شده است. ورودی ها، فرآیندهای تحول و خروجی شامل خرید و مصرف منابع - پول، کار، مواد، تجهیزات، ساختمان ها، زمین، اداره و مدیریت است.

مفهوم زنجیره ارزش به عنوان ابزارهای پشتیبانی تصمیم، به پارادایم رقابت استراتژیک توسعه یافته توسط پورتر اضافه شد. در زنجیره ارزش پورتر، لجستیک ورودی، عملیات، لجستیک خروجی، بازاریابی و فروش، و خدمات به عنوان فعالیت های اصلی دسته بندی می شوند.

بازاریابی، فروش و خدمات نیمی از زنجیره ارزش است که به طور کل هدایت و حفظ تقاضا و به عنوان زنجیره تقاضا شناخته می شود. پیشرفت در تحول تقاضای کسب و کار در پشت عرضه است، اما امروز در حال افزایش علاقه به تبدیل زنجیره تقاضا است.

‫شناسايي فعاليتهاي ارزش اصلي‪ مستلزم مجزا کردن فعاليت هايي است که از نظر فني و استراتژيکي متفاوت هستند‪ .هر يك ‫از پنج طبقه فعاليتهاي اصلي را ميتوان به چند فعاليت مشخص تقسيم کرد‪.

‫لجستيک درونداد(Inbound logistics): فعاليتهاي مربوط به دريافت‪ ،انبار کردن و توزيع دروندادهاي محصول

‪مثل حمل و نقل مواد‪و,انبارداري ‪،برنامه ریزی حمل و نقل و برگشتی به تامین کنندگان ‫کنترل موجودي‪

عمليات‪(Operations): فعاليتهاي مربوط به تبديل دروندادها به محصول‪ /خدمت نهايي‪ مثل بسته بندی,

مونتاژ,‪ . و نگهداري تجهيزات‪‫آزمايش‪ ،چاپ و نگهداري و بهره برداري از تسهیلات‪

‫لجستيک برونداد(Outbound logistics) :فعاليتهاي مربوط به جمع آوري‪ , نگهداری و توزیع و تحویل محصولات وخدمات به خریداران

‫بازاريابي و فروش‪(Marketing&Sales) : فعاليت هاي مربوط به تامين وسايلي که توسط آن خريداران بتوانند اقدام به خريد محصولات نمايند و‫ترغيب آنها به انجام اين کار‪ ،مثل تبليغات‪ ،ترويج فروش‪ ،نيروهاي فروش‪ ،شرکت در مناقصات‪ انتخاب و روابط کانالهاي‫توزيع و قيمتگذاري‪و

‫خدمات‪(Services) : فعاليتهاي مربوط به تأمين خدمات لازم جهت دستيابي به ارزش محصول و نگهداري آن‪ مثل تامین,نصب,تعویض و تنظیم موتور در هر یک از صنایع و تامین پاره ای از قطعات و ملزومات اصلی که نیاز به تجزیه و تحلیل بیشتری دارند .

 

 

دیدگاه خود را بیان کنید

تمامی حقوق برای شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان محفوظ است