متادیتا - آموزش

متادیتا

متادیتا

متادیتا

Metadata

متادیتا کلمه ای نسبتا جدید بر اساس یک مفهوم قدیمی است. هر خلاصه ای از محتویات یک کتابخانه یا بایگانی، مانند یک کاتالوگ کارت، حاوی ابرداده است. این اصطلاح برای جامعه فنی برای اشاره به «اطلاعات کارت-کاتالوگ» است و از این رو به طور فزاینده ای به عنوان ابزارهای فنی بیشتری برای تحقیقات زبانی مورد استفاده قرار می گیرد.

آنچه ابرداده است

در مورد ابردادها مفاهمی جدید وجود دارد. کوتاه ترین تعریف برای این واژه، " اطلاعات در مورد داده ها است ''

اگرچه آنها با مفهوم سنتی "نوع داده" مطابقت ندارند، آسان است که متادیتای مربوط به نرم افزار زبانشناسی را پیدا کنید که اغلب می تواند بسیار ارزشمند باشد. در زیر ابردادهای درباره ابزار زبان شناس SIL Shoebox است.

می توان فراداده را برای هر زبانی ایجاد کرد - حتی میتواند ابردادها مربوط به ابرداده ی دیگری باشد. به عنوان مثال، شرح مجموعه ای از کتابشناسی ها، داده هایی درباره اطلاعات مربوط به داده ها (meta metadata a.k.a.) خواهد بود.

همچنین فراخوانی متادیتا در مورد یک زبانی درون منبع خود نیز بسیار معمول است. عنوان صفحه کتاب یک مثال است. شاخص های شیوه و زبان اغلب در انتهای یک کتاب زبان شناسی نیز نمونه خوبی از فراداده ها هستند

در حالی که ایده اولیه متادیتا ممکن است قدیمی باشد، فرراگیر شدن اینترنت باعث شده که مفهوم آن را مفید تر از همیشه داشته باشیم، زیرا ابرداده ها بسیار قابل دسترس تر از قبل می باشد و اگر ابرداده بیشتر قابل دسترس باشد، منابع زبانی از همه انواع نیز در دسترس خواهد بود. با این حال، برای اینکه این اتفاق بیافتد، محققان باید از نحوه تولید فراداده های خوب و نحوه استفاده از ابرداده تولید شده توسط دیگران مطلع شوند.

با ابرداده چه کاری انجام می شود

یکی از مهمترین کاربردهای متادیتا، یافتن یک منبع است. بنابراین، یک مرجع کتاب طراحی شده است تا اطلاعات کافی برای اجازه دادن به کسی در یافتن این کتاب فراهم شود.

 

دیگر استفاده های اولیه از فراداده ها کشف منابع است - یعنی یافتن منابع مربوط به تحقیق، اما کسی که از آنها بی اطلاع است. فهرست موضوعی کاتالوگ کارت یک مجموعه فراداده است که برای چنین هدف خوبی است. با ظهور فن آوری های جدید، امکانات بیشتری برای کشف منابع وجود دارد که قبلا در دسترس بود. شاخص های آنلاین خلاصه، مانند LexisNexis، ابزار شناخته شده ای است که استفاده از فراداده ها و فن آوری های جدید را به شدت افزایش می دهد توانایی پژوهشگر برای پیدا کردن منابع مرتبط است. این ابزارها به هیچ وجه کامل نیست، اما آنها نشان دهنده یک گام مهمی در کشف منابع هستند.

یکی از اهداف اصلی انجمن آرشیو زبان (Open OLAC) این است که به زبانشناسان متادیتا را ایجاد کرده و از آن به منظور کمک به کشف و مکان خاص منابع زبانی کمک کند. دلایل اصلی زبان شناسان باید توجه داشته باشند که ایجاد منابع ابرداده برای منابع خود، اجازه دادن به دیگر محققان برای تعیین منابع این منابع است. البته، این ممکن است مزایای مستقیم به صاحب منبع را تضمین کند. با این حال، به عنوان فراداده بیشتر در دسترس می باشد تمام زبان شناسان در نهایت از آن بهره مند خواهند شد؛ زیرا این امر به آنها امکان می دهد منابع مورد نیاز را به آسانی پیدا کنند.

مفیدترین ابرداده، روشن میسازد که چگونه یک منبع، هنگامی که کشف شد، میتواند در آن قرار گرفته و قابل دسترسی باشد. صاحب منبع می تواند تعیین کند که دسترسی آسان یا دشوار باشد. بدیهی است، بسیار مفید است که به افراد اجازه داده شود که به سادگی به متادیتا دسترسی داشته باشند. با این حال، مهم است بدانید که ساختن ابرداده خود به طور عمومی در دسترس است به هیچ وجه به این معنی نیست که منابع ابرداده توصیف شده نیز در دسترس عموم است.

علاوه بر این، خالق ابرداده ها می تواند تعیین کند که چه اطلاعاتی در ابرداده قابل دسترسی باشد. در حالی که سازمان هایی مانند OLAC به طور معمول توصیه هایی برای آنچه که باید در ابرداده برای یک منبع قرار داده شود، دارد .

طیف وسیعی از دلایل برای ایجاد و توزیع ابرداده وجود دارد. برخی از آنها به شرح زیر است.

مدیریت یک آرشیو: متادیتای خوب باعث می شود که محقق بتواند منابع را در آرشیو مدیریت و نگهداری کند. بایگانی بزرگ تقریبا همیشه دارای استانداردهای ابرداده داخلی است که برای نگهداری آنها مهم است. متاداده برای نگهداری هر آرشیو در درازمدت حیاتی است؛ زیرا بهترین راه برای اطمینان از این است که یک منبع در آرشیو میتواند ردیابی شود، زمانی که شخص دیگری به غیر از آرشیو اصلی بایستی آن را پیدا کند.

افزایش آگاهی از منابع شما: اگر چه این مورد همیشه مطلوب نیست، بسیاری از محققان به طور فعال دانشگاهیان و عموم مردم را از منابع مورد حمایت خود آگاه می کنند. ابرداده خوب به مردم کمک می کند تا منابع خود را پیدا کنند؛ زیرا راه های ساده ای برای دریافت اطلاعات اولیه در مورد آنها ایجاد می کند. با استفاده از یک قالب فراداده استاندارد (مانند استاندارد OLAC) در این زمینه به خصوص در زمینه توسعه ابزارهای جستجو که به طور مستقیم از این استانداردها استفاده می شود مفید است.و هر گونه اطلاعاتی که در دسترس عموم وجود داشته باشد، می تواند لغو شود.

افزایش ارزش منابع ابرداده در سراسر جامعه: متادیتا یکی از آن موارد بسیار ارزشمند است زیرا بیشتر از همیشه در دسترس است. اگر هر زبان شناس برای منابع خود ابرداده ایجاد کند، همه ما با داشتن توانایی یافتن اطلاعات مورد نیاز برای تحقیق ، سود می بریم. بنابراین، حتی اگر یکی از اولویت های شما "تبلیغ" منابع شما نیست، مگر اینکه دلیل خوبی برای نگه داشتن آنها در دسترس نباشد، باید در مورد ساخت و توزیع متادیتا فکر کنید تا دیگران متوجه شوند که به آن نیازمند هستند. در حالی که این ممکن است سود منفی را برای شما به ارمغان بیاورد، مزایای غیر مستقیم از بودن در یک جامعه از محققان، جایی که انتظار می رود که ابرداده ها در دسترس قرار گیرند، به طور بالقوه بسیار زیاد است. به عنوان مثال، امکان داشتن یک زبان "گوگل" را در نظر بگیرید که در آن شما می توانید نام یک موضوع را تایپ کنید و مطمئنا مطمئن شوید که عمده کار مستند انجام شده در آن زبان را پیدا کرده اید.

 

دیدگاه خود را بیان کنید

تمامی حقوق برای شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان محفوظ است