طرح بازاریابی استراتژیک سریع - کسب و کار

طرح بازاریابی استراتژیک سریع

طرح بازاریابی استراتژیک سریع

طرح بازاریابی استراتژیک سریع

A quick strategic marketing plan

  • زمان برای شروع یک برنامه کسب و کار ابتدای آن می باشد. با آگاهی داشتن از اینکه می خواهیم چه چیزی را در کسب و کار خود به انجام برسانیم و محقق گردانیم و داشتن فهم صحیح از استراتژی هایی که می توانند به بهترین نحو ما را در رسیدن به آن اهداف یاری کننند. منطق بکارگرفته شده در تمامی این فصل این است که اگر شما کار صحیح را انجام دهید می توانید در مورد صحت کار انجام شده نگران باشید اما اگر کار نادرست را انجام دهید دیگر زیاد فرقی نمی کند که آن کار را چگونه انجام داده اید. شما می توانید بازاریاب یا مدیر در دنیا شوید ولی اگر در بازار هدف نادرستی قرار بگیرید یا محصولات و کالاهای نادرستی داشته باشید، ورشکست می شوید. قرارگیری در صنعت و بازار نادرست در زمان نادرست یا قرارگیری در امیدوار کننده ترین صنعت ولی با منابع نادرست عدم موفقیت شما را تضمین خواهد کرد. نکته ساده ای است: با دقت حواستان را به جایی که مشغول فعالیت هستید جمع کنید فعالیتهایتان را تا جایی که می توانید برای ساختن توانایی ها و درک فرصتها تخصصی کنید که این کار شما را در بهبود نقاط ضعف و پرهیز از تهدیدهای مساله آمیز و غیر قابل کنترل مطمئن می سازد. هر کسب و کاری مطابق استراتژی خاصی اجرا می شود که این استراتژی شامل یک سری از اهداف و مفروضات است که به روشی مستقیم به فرصت و موقعیت و کسب و کار و تجارت منجر می شود. اعتماد به شانسtrusting to luck یک استراتژی است واکنش به فشار بیرونی استراتژی دیگری است
  • و عادت و تجارت مطابق معمول business as usual نیز استراتژی های دیگری هستند که موارد خوبی به حساب نمی آیند مساله این نیست که آیا تجارت شما نتیجه و معلول یک استراتژی خاص هست یا نه بلکه مسئله اینجاست که استراتژی که شما انتخاب می کنید برای تجارت شما در یک زمان خاص مفید واقع خواهد شد یا نه و یا منابع و بازار رقابت را به نفع شما عوض خواهد کرد یا نه . یک برنامه ریزی و طرح استراتژیک که براساس تحلیل توانایی ها نقاط ضعف شما و فرصتها و تهدیدها ریخته شده باشد می تواند به شما در شناسایی اهداف تجاری و سپس انجام فعالیتهای لازم برای رسیدن به آن اهداف کمک کند. بازاریابی استراتژیک که به گونه ای برنامه ریزی شود که از نقاط قوت شما بهره ببرد و نقاط ضعف شما را به حداقل برساند.

با یک سوال شروع می شود:

  • چه تجارتی می کنید؟ پاسخ به این پرسش ساده نیست. می توانید از راه های زیادی به این پرسش پاسخ بدهید. تعریف محصولی product definition لیست محصولات و خدمات را به پیشنهاد می دهد. تعریف بازاری market definition تجارت را براساس مشتریان جاری و آینده شما توصیف می کند و یک تعریف مفهومی conceptual definition برای روشن می کند که تجارت شما راجع به چه چیزی است و قرار است به کجا رفته و چگونه شود. برای اینکه تجارت خود را به اندازه کافی توصیف کنید به سوالات زیر پاسخ دهید. نیاز نیست به سوالات با دقت و اطمینان 100 درصد پاسخ دهید. 1- محصولات و خدمات ما چه هستند؟( تعریف کسب وکار برپایه آن چیزی است که شما می فروشید) 2- مشتریان ما چه کسانی هستند؟ (پایه مشتریان فعلی و بازارهای هدف انتخابی،شما را درتمرکزبرای تعاریف بعدی کمک می کند) 3- مشتریان ما می خواهند چه چیزهایی از ما بخرند؟ (محصولات و خدمات باید با خواسته های مشتریان تطابق داشته باشد نه با خواسته های خودتان) 4- چرا مشتریان از ما خرید می کنند؟ (رقبای زیادی برای هر کسب وکار وجود دارندکه یک گسترده وسیعی از محصولات و خدمات برای مشتریان ارائه می کنند. 5- چه مجموعه ای از کسب و کار ما از رقبای ما جداست؟ (چه چیزی پیرامون کسب وکار غیر معمول و متمایز است.اگرشما بتوانید خودتان رادرچشم مشتریان ازرقبایتان متمایزکنید خواهیدتوانست بهره زیادی ببرید. پاسخ به این 5 پرسش اساسی سخت تر از آن چیزی است که انتظار دارید اگر کم تجربه هستید از برنامه های SBA مدیریت کسب و کار کوچک و SCORE , SBDC مرکز توسعه کسب و کار های کوچک می توانید بهره ببرید این منابع رایگان بوده و به راحتی قابل دسترسی هستند. تعریف از تجارت و کسب و کارتان جهتی را که تجارتتان به خود خواهد گرفت تعیین می کند. اگر بتوانید بصورت شفاف و خلاصه به این 5 سوال پاسخ دهید می توانید به شکل موثری برنامه تجارت و کسب و کار خود را ایجاد کنید. هیچ تعریف صحیح و مشخصی وجود ندارد پاسخ به این پرسشها با تغییر در کسب و کار و تجارت دچار تغییر شده و به تدریج پخته تر می شود. محصولات خدمات وبازار همیشه در حال تغییر است بنابراین موقعیت رقابتی خود را حفظ کنید افراد دیگر کارهای درست شما را کپی کرده و برای شما مقابل مشتریان در قیمت کیفیت و خدمات رقابت ایجاد خواهند نمود.

دیدگاه خود را بیان کنید

تمامی حقوق برای شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان محفوظ است