نورومارکتینگ و EEG - آموزش

نورومارکتینگ و EEG

نورومارکتینگ و EEG

نورومارکتینگ و EEG

Electroencephalography

EEG اندازه گیری نوسانات ولتاژ ناشی از جریان یونی درون نورون مغز است. در شرایط بالینی، EEG به ضبط فعالیت الکتریکی خودبخودی مغز در طول یک دوره اشاره می کند، همانطور که از الکترود های مختلفی که روی پوست سر قرار می گیرند، ثبت می شود. برنامه های تشخیصی به طور کلی بر روی پتانسیل مربوط به رویداد یا محتوای طیفی EEG تمرکز می کنند. سابق، زمانهای احتمالی نوسانات را به رویدادی مانند شروع محرک یا دکمه فشار میدهد. این دومین نوع از نوسان های عصبی را که به طور معمول "امواج مغزی" نامیده می شود، تحلیل می کند که می تواند در سیگنال های EEG در دامنه فرکانس دیده شود.

EEG اغلب برای تشخیص صرع استفاده می شود که باعث اختلالات در خواندن EEG می شود. همچنین برای تشخیص اختلالات خواب، عمق بیهوشی، کم کاری، انسفالوپاتی و مرگ مغزی استفاده می شود. EEG یکی از روش های تشخیصی برای تومورها، سکته مغزی و سایر اختلالات مغزی کانونی بود. اما با استفاده از تکنیک های تصویربرداری آناتومیک با وضوح بالا مانند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و توموگرافی کامپیوتری (CT). با وجود محدودیت فضایی محدود، EEG همچنان یک ابزار ارزشمند برای تحقیق و تشخیص است. این یکی از معدود تکنیک های موبایل است که در دسترس است و رزولوشن زمانی زمانی که در محدوده میلی ثانیه است که با CT، PET یا MRI امکان پذیر نیست.

مشتقات تکنیک EEG عبارتند از: پتانسیل تحریک شده (EP)، که شامل محاسبه میانگین فعالیت EEG است که در زمان ارائه یک محرک خاص (بصری، somatosensory یا شنوایی) قفل شده است. پتانسیل مربوط به رویداد (ERP) به پاسخ های EEG میانگین می پردازد که به پردازش پیچیده تر محرک ها محدود می شود؛ این تکنیک در علوم شناختی، روانشناسی شناختی و تحقیقات روان شناسی کاربرد دارد)و توپوگرافی حالت ایستاده (SST) Steady state topography(یک روش برای مشاهده و اندازه گیری فعالیت مغز انسان است که برای اولین بار توسط ریچارد سیلبرشتین و همکارانش در سال 1990 توضیح داده شد. در حالیکه SST به طور عمده به عنوان یک روش تحقیق شناختی علوم اعصاب شناخته شده است، همچنین کاربرد تجاری در عرصه neuromarketing و علوم اعصاب مصرف کننده را در زمینه هایی مانند ارتباطات برند، تحقیقات رسانه ای و سرگرمی یافت. در یک مطالعه SST معمولی، فعالیت الکتریکی مغزی (الکتروانسفالوگرام یا EEG) ثبت می شود در حالی که شرکت کنندگان محتوای تصویری صوتی را مشاهده می کنند و یا انجام یک کار روان شناختی می کنند. همزمان، فلیکر دایره ای کم نور در ناحیه بصری ارائه می شود. سوسو زدن سینوسی یک واکنش الکتریکی مغناطیسی مغناطیسی به نام POWER STATION VIRUS POWER (SSVEP) می دهد. سپس تغییرات مربوط به کار در فعالیت مغز در مجاورت سایت ضبط، پس از اندازه گیری SSVEP در آن سایت تعیین می شود. یکی از مهمترین ویژگی های روش SST، توانایی اندازه گیری تغییرات در (تأخیر) بین محرک و پاسخ SSVEP در طول دوره های طولانی است. این یک پنجره منحصر به فرد را به عملکرد مغز بر اساس سرعت پردازش عصبی ارائه می دهد در مقایسه با شاخص های شدید EEG بیشتر از فعالیت مغز. سه ویژگی خاص از روش SST آن را یک روش مفید در تحقیقات علوم اعصاب شناختی و همچنین تحقیقات ارتباطات مبتنی بر علوم اعصاب است.

1. تفکیک زمانی بالا: روش SST قادر به پیگیری تغییرات سریع فعالیت مغز در مدت زمان طولانی است. این یکی از ویژگی های مهم است زیرا بسیاری از تغییرات در عملکرد مغز مرتبط با یک کار شناختی ممکن است در کمتر از یک ثانیه رخ دهد.

2. نسبت سیگنال به نویز بالا و مقاومت در برابر تداخل و نویز. روش SST قادر به تحمل سطوح بالای سر و صدا یا تداخل به علت چیزهایی مانند حرکات سر، تنش عضلانی، چشمک زدن و حرکات چشم است. این باعث می شود که SST برای مطالعات شناختی مناسب باشد که حرکات چشم، سر و بدن به طور طبیعی رخ می دهد.

3. نسبت سیگنال به نویز بالا بدان معنی است که ممکن است با داده ها در یک آزمایش واحد در هر فرد کار کند در مقایسه با وضعیت معمولی که در پتانسیل های مربوط به رویداد (ERP) یا مطالعات fMRI مربوط به رویداد رخ داده است که در آن لازم است به طور متوسط آزمایشهای متعدد ثبت شده از هر فرد برای دستیابی به مقادیر مناسب نسبت سیگنال به نویز باشد. روش SST به صورت تجاری در زمینه هایی مانند علوم اعصاب مصرف کننده، تحقیقات نور، تحقیقات رسانه ای و سرگرمی مورد استفاده قرار گرفته است. در این منطقه کاربردی SST برای اندازه گیری دومین تغییرات دوم در فعالیت مغز مرتبط با طیف وسیعی از رسانه های ارتباطی مورد استفاده قرار می گیرد. با اندازه گیری فعالیت مغز در تعدادی از مکان های سر پوست، ممکن است دومین تغییرات در تعدادی از پارامترهای روانشناختی مربوطه از جمله رمزگذاری طولانی مدت حافظه، انگیزه (حس ارتباط شخصی)، Valance Motivational (که آیا مواد جذب یا بازتاب دهنده بیننده) و همچنین شدت احساسی (تحریک) و توجه بصری. تحقیقات نشان می دهد که یک شاخص بزرگ SST از اثربخشی تبلیغات، سطح رمزگذاری حافظه طولانی مدت پیام کلیدی یا نام تجاری در تبلیغات است.

 

دیدگاه خود را بیان کنید

تمامی حقوق برای شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان محفوظ است