نورومارکتینگ و fMRI - آموزش

نورومارکتینگ و fMRI

نورومارکتینگ و fMRI

 

نورومارکتینگ و fMRI

Functional magnetic resonance imaging

Neuromarketing یک زمینه بازاریابی بازاریابی تجاری است که روانشناسی نوروپاتولوژی را برای تحقیقات بازاریابی، مطالعه حسگر حرکتی مصرف کننده، پاسخ شناختی و عاطفی به محرک های بازاریابی، مورد استفاده قرار می دهد. با استفاده از فن آوری هایی مانند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی (fMRI) Functional magnetic resonance imaging برای اندازه گیری تغییرات فعالیت در قسمت های مغز، (اندازه گیری فعالیت مغز با تشخیص تغییرات مرتبط با جریان خون. این تکنیک به این واقعیت مبتنی است که جریان خون مغزی و فعال سازی عصبی متصل می شوند. هنگامی که یک ناحیه مغز در حال استفاده است، جریان خون به آن منطقه نیز افزایش می یابد.

شکل اولیه fMRI از کنتراست وابسته به سطح اکسیژن خون (BOLD) استفاده می کند که توسط Seiji Ogawa کشف شده است. این یک نوع اسکن تخصصی مغز و بدن است که برای نشان دادن فعالیت عصبی در مغز یا نخاع انسان یا حیوانات دیگر با تصویر برداری از تغییر جریان خون (پاسخ همودینامیکی) مربوط به مصرف انرژی توسط سلول های مغز است. از اوایل دهه 1990، FMRI برای تسلط بر مطالعات نقشه برداری مغز، به دلیل عدم نیاز به افراد برای انجام عکس یا عمل جراحی، مصرف مواد یا قرار گرفتن در معرض اشعه یونیزه شده است. این اندازه گیری اغلب با سر و صدا از منابع مختلف خراب است؛ از این رو، روش های آماری برای استخراج سیگنال زیر استفاده می شود. فعال شدن مغز حاصل می تواند به صورت گرافیکی توسط رنگ کدگذاری قدرت فعال در سراسر مغز و یا منطقه مورد مطالعه نشان داده شده است. این تکنیک می تواند فعالیت را به میلی متر محدود کند، اما با استفاده از تکنیک های استاندارد، بهتر از یک پنجره چند ثانیه ای نیست. روشهای دیگری برای به دست آوردن کنتراست عبارتند از برچسب زدن اسپین شریانی و انتشار MRI. روش دوم شبیه به FMRI BOLD است، اما کنتراست را بر اساس میزان انتشار مولکول های آب در مغز فراهم می کند.

fMRI هر دو در جهان تحقیق و به میزان کم در دنیای بالینی استفاده می شود. همچنین می تواند با دیگر اقدامات فیزیولوژی مغز مانند EEG و NIRS ترکیب و تکمیل شود. روش های جدیدتر که باعث بهبود رزولوشن مکانی و زمانی می شوند، مورد تحقیق قرار می گیرند و این به طور گسترده ای از نشانگرهای زیستی غیر از سیگنال BOLD استفاده می کنند. برخی از شرکت ها محصولات تجاری مانند آشکارسازهای دروغ را براساس تکنیک های fMRI توسعه داده اند، اما به نظر نمی رسد که این تحقیق به اندازه کافی رونق داشته باشد تا تجاری سازی گسترده شود .

دیدگاه خود را بیان کنید

تمامی حقوق برای شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان محفوظ است