منتورینگ - آموزش

منتورینگ

منتورینگ

منتورینگ

Mentoring

منتورینگ,منتور پیررو,کتی کرام,ژان مایستر,محیط کار,استاندارد,افسانه,دانشگاه بوستون,منتورینگ شغلی,بنیان گذاران,صاحب نظران,رومیو آلبانو,جانی کش,لاو استوری

بسیاری از افراد وقتی واژه منتورینگ را می شنوند، در ذهن آنها بیشتر ارائه مشاوره یا راهنمایی های مدیر با­سابقه اجرایی به یک کارمند تازه کار تداعی می شود. در این معنا وظیفه رهبر ­ارشد هر سازمانی این است که کارکنان خود را نسبت به مسیر شغلی هدایت کند، به آنها پیمودن مسیر انجام کار را نشان دهد و هر آنچه که برای پیش روی او نیاز هست؛ در اختیارش بگذارد. اما مفهوم منتورینگ در دهه اخیر بسیار تغییر یافته است. زیرا معنای منتورینگ نیز مانند مفهوم پنجاه سال پیش از مسیر شغلی که صورت خطی در یک شرکت و یا یک صنعت انجام می گرفت، تغییر یافته است. در نتیجه مشاوره شغلی باید از کسی گرفته شود که تجربه زیادی در این زمینه دارد. رابطه سنتی منتور- پیرو الزاما چیزی نیست که فقط مربوط به گذشته باشد، بلکه دیگر حالت استاندارد آن وجود ندارد. امروزه روش های زیادی برای کسب اطلاعات و راهنمایی مورد نیاز، وجود دارد.

صاحب نظران در این باره چه می گویند

با این که مفهوم منتورینگ نسبت به گذشته تغییر یافته است، اما مشاوره شغلی این تغییر را تجربه نکرده است. در واقع، به دلیل این که امروزه بسیاری از شغل ها فراز و نشیب های زیادی دارند، این نیاز بیش از تر گذشته حس می شود. خانم دکتر کتی کرام (Kathy E. Kram)از اساتید رشته مدیریت در دانشگاه بوستون و نویسنده کتاب «منتورینگ شغلی» می گوید: وقتی در سال ۱۹۷۰ موضوع منتورینگ را مطالعه می کردم، دنیا ثبات بیشتری داشت. اما امروزه تغییرات زیادی در دنیای کار وجود دارد. با این که مفهوم منتورینگ تغییرات زیادی یافته اما تفکر جمعی روی آن صورت نگرفته و هنوز نیز افسانه های زیادی در این باره وجود دارند که دست نخورده باقی مانده اند. خانم ژان مایستر(Jeanne Meister) یکی از بنیانگذاران Future Workplace و یکی از نویسندگان «محیط کار ۲۰۲۰: چگونه شرکت ها امروز می توانند کارکنان فردا را جذب، توسعه و حفظ کنند» اعتقاد دارد که روش های زیادی برای تعریف منتورینگ وجود دارد. اگر شما مفهوم قدیمی آن را در نظر بگیرید، در مورد نحوه گرفتن توصیه از دیگران دچار تردید می شوید.

دیدگاه خود را بیان کنید

تمامی حقوق برای شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان محفوظ است