بو و بازاریابی(بازاریابی بو) - کسب و کار

بو و بازاریابی(بازاریابی بو)

بو و بازاریابی(بازاریابی بو)

 

بو و بازاریابی(بازاریابی بو)

Smell and marketing

Scent Marketing

مغز ما به شدت به عطر و طعم حساسیت دارد . بزرگسالان مي توانند 10000 بوهای  مختلف را تشخيص دهند و بدن ما هر چند هفته يک بار نورون های عطر را ايجاد مي کند تا اطمينان حاصل کند که آنها در شرايط مناسب کار مي کنند. بر خلاف ساير حواس ، عطر از طريق بخش هاي مختلف مغز به جاي اينکه از ابتدا پردازش شود، بلافاصله از طريق بخش هاي مختلف ادراک می شود.

فضاي خرده فروشي براي ايجاد فضاي مناسب بمنظور مطابقت با کالاها و خدماتي که در حال فروش است عوامل بسیاری چون محل، دکور، لباس کارکنان، نورپردازي، دما و موسيقي مناسب را در نظر می گیرد و همچنین از بو بطور فزاينده برای ایجاد حس بهتر در مشتران نیز کمال استفاده را می کند و با ترکیب همه ی اين عوامل یک تجربه ای همه جانبه تجاري ایجاد مي کند.

استارباکس از برخي از محبوب ترين مکان هاي خرده فروشي است

دکور چوبی سبز تيره ، منوهاي تخته سياه، موسيقي ملایم ، و عطر و بوي قهوه تازه هر کسی را تحت تاثیر خود قرار میدهد .

ترکيبي از عناصر بصري، لمسي و غيرمستقيم در يک فضاي خرده فروشي فيزيکي بسيار مهم است، زيرا اين عوامل عملا ميتوانند بر رفتار خريداران نظير قصد خريد تاثیر مستقیم داشته باشد.

دانشمندان معتقدند که دلايل متعددي وجود دارد که بدن ما نسبت به عطر و بوهای مختلف عکس العمل متفاوت دارد و اشتها ، شادي،.... و يا حتي ترس را بوجود مي آورد

آزمايشات نشان داده اند که در حالي که عطرها براي مغز مهم هستند، دیدگاه بصري ما مي تواند با واکنش هاي ما نسبت به عطر تاثير پذیر و در عین حال تاثیر گذار باشدد. نشانه هاي صوتي هم با عطرها همخواني دارندد.

محققان دريافته اند که فراهم کردن عطر و طعم خوب يا بد به همان اندازه عطر و بوي خود محصول اهميت دارد.

 

نايک، بازاريابي عطر | فروشگاه Shopify خرده فروشي

علم نشان مي دهد که چرا خرده فروشان در بازاريابي عطر سرمايه گذاري مي کنند. فيزيولوژي و روان شناسي انساني اهميت زيادي بر حس دارد و به سرعت و عميق آنرا به خاطرات مثبت پيوند مي دهد تا بتواند تجربيات را تکرار کند

خوشبختانه براي خرده فروشان، علم بازاريابي عطر فقط علمي نيست . عمده فروشندگان مانند نايک متوجه شدند که بازاريابي عطر در فروشگاه هاي خرده فروشي "افزايش قصد خريد را تا 80% افزايش میدهد." در يک تجربه بازاريابي

 

عطرها مشتريان را متقاعد می کنند که در فضاهاي خرده فروشي طولاني تر بمانند , بيشتر ببينند، حس کيفيت خود را بهبود ببخشند و احساس گرم آشنايي ايجاد کنند.

به نظر مي رسد که علم با نمونه هاي دنياي واقعي از خرده فروشان آمیخته شده و آمار مصرف کنندگان را از طريق قيف فروش برانداز مي کند.

زنجيره غذاي تخصصي Cinnabon مکان هايي را براي فروشگاه هاي خود انتخاب مي کند که در آن عطرها به نوعی محصور گردیده اند تا بوي رول هاي دارچين جديدشان بتواند دایمی باشد .

با خروج از مترو، شما انتظار داريد که بوهای زيادي را حس کنید ، اما بوی سحرآمیز يک نوشيدني دارچين و لذت بردن از توقف در يک ايستگاه آغشته به بوي پايدار در زيرزميني خاموش هستند بسیار دوست داشتنی است و در این بین مغازه های Cinnabon به خصوص فريبنده اند ، بوي Cinnabon خاطرات بسیاری را به ياد مي آورد.

خطوط هوايي سنگاپور

شرکت هواپيمايي سنگاپور يکي از اولين شرکت هایی است که يک عطر سفارشي براي اسپري کردن در حوله هاي گرم خود داشت. رايحه گل و مرکبات بسيار محبوب که یک شرکت هواپيمايي به نام آن به نام Stefan Floridian Waters نامگذاري شد.

علاوه بر بهبود بوي هواي پايدار، هواپيمايي سنگاپور و ساير شرکت هاي هواپيمايي قصد دارند از آن رايحه آرام بخش براي کاهش اضطراب و بهبود تجربه مشتري در پرواز بهره ببرند.

فروشگاه شما ممکن است منابع مالی Nike يا Airlines سنگاپور را در اختیار نداشته باشد تا عطرهاي سفارشي را بوسیله دستگاه های تهویه گرانقیمت فراهم سازد ، اما اين بدان معنا نيست که شما نميتوانيد از تحقيق و توسعه يي که افراد بزرگ در آن سرمايه گذاري کرده اند بهره نبريد.

اگر بخواهيد عطر و طعم آن را با محصولات موجود در فروشگاه مقايسه کنيد، عطرهاي خوش طعم ميتوانند تاثير مثبتي روي رفتار خريد داشته باشند. و در مقابل اگر عطر مطابق با زمينه فروشگاه نباشد ؛ مصرف کنندگان ممکن است از فضاي خرده فروشي دور شوند (بنابراين انتخاب عطر و طعم که براي مارک مناسب بسیار مهم است).

به نظر مي رسد که عطرهاي طراحي شده با جنس نيز اهميت دارند. عطر "زنانه" در يک فروشگاه لباس زنانه به ايجاد خريد مثبت کمک مي کند.

هنگام ايجاد بو،فصل را درذهن داشته باشيد وبا آمیزش مناسب محیط و بوهای مناسب واستفاده ازحواس چندگانه انسان دريک زمان،نام تجاري خودرا تقویت کنید .

انتخاب محيط

. پس از انتخاب يک عطر، در فضاي خرده فروشي خود از آن به عنوان يک عنصر پس زمينه استفاده کنید . عطر و بوي مطبوع، اصطکاک مشتري را کاهش مي دهد، درک کيفيت مشتری را بهبود مي بخشد، و به سادگي با کیفیت بو فرآيند مغز انسان، هماهنگ مي شود.

عطرها بسيارذهني هستند وعطرهايي که ممکن است مشتریان آنها را دوست نداشته باشند يا واکنش آلرژيک داشته باشند، مي توانند مشتریان را از فروشگاه جدا کنند .

به همين دليل است که تعداد کمي از شرکت ها از استراتژي عطر استفاده مي کنند. اگر شما يک خرده فروش تازه کار هستيد، بايد از آن اجتناب کنيد.

شواهد کافي وجود دارد که عطرها مي توانند به نفع رفتار مصرف کننده در فضاهاي خرده فروشي تاثير بگذارد . راه حل هاي کم هزينه و کم خطری (از لحاظ محیط زیست) وجود دارد که هيچ دليلي را براي عدم شروع تجربيات با بازاريابي عطر توجیه نمی کند.

برای انتخاب یک عطر مناسب می توانید از مشتريان خود بپرسيد چند نمونه کاغذي را برایشان تست کنید واز بازديدکنندگان فروشگاه بخواهید تا نظرشان را بگویند.

سید رضا میرمحمد

کارشناس ارشد MBA

دیدگاه خود را بیان کنید

تمامی حقوق برای شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان محفوظ است