موسیقی و کسب و کار (بخش اول) - کسب و کار

موسیقی و کسب و کار (بخش اول)

موسیقی و کسب و کار (بخش اول)

موسیقی و کسب و کار (بخش اول)

Music and Business (Section 1)

در گزارش WARC World Advertising Research Center) )يافته هاي يک مطالعه از دانشگاه ايالتي کاروليناي شمالي در مورد چگونگي مضمون احساسي آهنگ ها در تبليغ برای مصرف کنندگان نشان میدهد پيام احساسي اشعار مي تواند در تبليغات و يادآوري نقش موثری ایفا کند .

روانشناسان بارها در مورد قدرت موسیقی در تبليغات اشاره کرده اند و نشان داده اند که تناسب صحيح بين موسيقي و متن تبليغاتي و پيام يا محصول مورد نظر بسیار مهم است . استفاده موثر از موسيقي نيازمند خلاقيت، برنامه ريزان و مشتريان است تا با مشارکت خود مسير درستی را انتخاب کنند.

ادبيات آکادميک نشان مي دهد که موسيقي متن در يک آگهي مي تواند توجه بيشتري را جلب کند، آگهي را بيشتر در معرض ديد، مشاهده و درک قرار دهد. افزايش لذت و پاسخ عاطفي؛ يادآوري کمک و يادآوري؛ باعث خلق نتیجه ای موثر و مثبت مي شود. پيوند مثبت بين مارک ها و آهنگ هاي دوست داشتني را باید از طريق فرآيندهاي علمی و کلاسيک انجام شود. باید پيام هاي کليدي را افزايش داد تا تاثیر بر قصد و احتمال خريد به طور قابل توجهي فروش را افزايش مي دهد.

به دلايل تکاملي، مغز خاطرات عاطفي را عميق تر احساس مي کند و خاطراتي که با يک نوای موسيقي متناسب, مرتبط مي شوند، به عنوان خاطرات احساسي ذخيره و ماندگار ذخیره می کند . اين به اين معني است که مغز آگهي هاي داراي موسيقي مناسب را بيشتر به ياد آورده و آنرا عمل مي کند.

استفاده از موسيقي در تبليغات در دهه 1920 و 1930 توسط تبليغ کنندگان FMCG از جمله برای برند P & G توسعه يافت که پيشگام پيوند نام هاي تجاري با موضوعات متمايز موسيقي و دراماتيک بود.سال اول تبليغات تلويزيوني پس از جنگ در هر دو طرف اقيانوس اطلس شامل ترانه هاي ويژه و آوازهاي موسيقي بود، زیرا هزينه صدور مجوز موسيقي اصلي در حق کپي رايت بسيار زياد بود.

در این میان موسيقي کلاسيک نیز بدون حق کپي رايت نيز به طور فزاينده اي مورد استفاده قرار مي گيرد.

کوکا کولا استفاده از موسيقي اصلي در تلويزيون و سينما را پيشگام شد و با داستان عاطفي مرتبط با نوعی مشارکت جویی خود جوش با شعار "من مي خواهم به آموزش جهاني براي آواز خواندن بپیوندم"، توسط تازه واردان توسعه یافت .

در اواخر دهه 1980، زماني که هزينه هاي صدور مجوز شروع به کاهش کرد، استفاده از موسيقي معاصر به سرعت افزايش يافت و امروزه حدود 90 درصد از تبليغات تلويزيوني بين المللي داراي موسيقي متن فيلم مي باشند.

و در عين حال، در دهه هاي 1980 و 1990، گروه هاي موسيقي و هنرمندان که موسيقي آنها در تبليغات استفاده میشد، اغلب به فروش خوبی دست می یافتند . هنگامي که Rolling Stones "Start Me Up" همراه مايکروسافت براي راه اندازي ويندوز 95 بود، بسياري از منتقدان موسيقي تصور کردند که فرهنگ موسیقی محبوب در آستانه سقوط است . اما امروز، تبليغات با داشتن موسيقي مرتبط با اعتبار به دست مي یابد .

آهنگ يا موسيقي متن فيلم يک آگهي مي تواند توجه بيشتري را نسبت به آگهی افزايش دهد، پاسخ احساسي را افزايشدداده ، قصد خريد را تحت تأثير قرار دهد و به طور قابل توجهي فروش را افزايش دهد.

در واقع، يکي از مزاياي اساسي انتخاب موزيک مناسب براي تبليغات برند، فاکتوري است که قابليت صحبت کردن بر روی آن وجود دارد و میتواند خود موسیقی برند را به یک تجارت کرده است .

موسيقي به عنوان بخشي جدايي ناپذير از سرگرمي هاي مارک شده و از طريق فيلم هاي تبليغاتي در تلويزيون، سينما و... به طور فزاينده ای به شکل آنلاين تبديل شده است.

موسيقي اکنون يک ابزار ضروري در تبليغات است. نقش حياتي موسيقي در تبليغات شامل تأثير بر حافظه و ذهن مخاطب است، به طوري که ارتباطات جذاب و متقاعد کننده مي شود و داراي ويژگي ها و نقاط قوت خاصي است که در فعاليت ها و اهداف تبليغات جذاب و مناسب هستند.

اين ويژگي ها عبارتند از سرگرمي، سهولت يادآوري، سازگاري با زبان و زبان براي پيام، و محبوبيت فرهنگي و اجتماعي. تقدير و پذيرش جهاني و محبوب شدن ؛ بازاريابان از طریق موسیقی يک ابزار مناسب، قابل اعتماد و کارآمد براي استفاده در تبليغات را ارائه مي دهند.

تبليغات در حقیقت فرايندي است که در آن بازارگردانان مخاطبان را جذب مي کنند تا محصولات و خدمات آنها را خريداري کنند. موسيقي به طور قابل ملاحظه اي بردرک مخاطبان تاثير مي گذارد و نقش مهمي در جذب توجه به آگهي ها بازي مي کند و القا کننده ی نیرومندی برای پيام هاي مربوط با محصول می باشد.

توليد احساسات در مورد محصولات , تأثير حفظ اطلاعات در ميان مخاطبان از طريق یاداوری حافظه و سرگرمي در تبليغات را فراهم مي کند .

موسیقی توجه مخاطبان را تحت تاثير قرار مي دهد؛ اين باعث مي شود که تبليغات به مخاطبان، به جاي نفوذ، دوستانه باشد.مخاطب موسيقي را مي شنود، دوست دارد و تبليغ و محصول را با موسيقي تشخيص مي دهد و احساسات مثبت نسبت به محصول را تقويت مي کند .

 

سیدرضا میرمحمد

کارشناس ارشدMBA

دیدگاه خود را بیان کنید

تمامی حقوق برای شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان محفوظ است