مدل AIDA و تبلیغات - کسب و کار

مدل AIDA و تبلیغات

مدل AIDA و تبلیغات

مدل AIDA و تبلیغات

AIDA model and advertising

اصطلاح، AIDA و رويکرد کلي معمولا به پيشگام تبليغات در فروش آمريکايي، E. St Elmo Lewis اشاره شده است. لوئيس در يکي از نشريات خود در مورد تبليغات، حداقل سه اصل را مطرح کرد:

ماموريت تبليغات، جذب يکمخاطب است، به طوري که او به تبليغات نگاه کند و شروع به دیدن و دانستن کند. سپس به ان علاقه مند شود، به نحویکه برای دانستن بیشتر آنرا دنبال کند , سپس او را متقاعد کرده ، به طوري که زماني آن را باور خواهد کرد. اگر تبليغات حاوي اين سه ويژگي باشد يک تبليغ موفق است.

 

اهميت جذب توجه خواننده به عنوان اولين گام در نوشتن کپي، به زودي در ادبيات تبليغاتي به رسميت شناخته شد، همانطور که در کتاب راهنماي تبليغ کنندگان و راهنماي تبليغات نشان داده شده است:

نخستين کلمات هميشه در پايتخت چاپ مي شوند تا چشمها را به خود جلب کند و اين بسیار پر اهمیت است که این تبلیغات چنین رویکردی داشته باشند .

لوئيس جوزف آدسيسون ريچاردز (1859-1928)، يک از پیشکسوتان کارگزاری تبليغاتي شهر نيويورک که پدرش به سمت يکي از قديمي ترين آژانس هاي تبليغاتي در ايالات متحده انتخاب شد. در سال 1893، ريچاردز تبليغي براي کسب و کار خود شامل تقريبا تمام مراحل از مدل AIDA، اما بدون سلسله مراتب سفارش عناصر فرديارایه داد مبنی بر :

چگونه باید توجه شما را به آنچه در تبليغات گفته میشود جلب کنيد چگونه آن را حفظ کرد تا خبرهای جدیدی اعلام شود چگونه اعتماد به نفس را به حقیقت آنچه شما مي گويید الهام بخشيد؟ چگونه تمایل را براي اطلاعات بيشتر کرد؟ چگونه اطلاعات را تقويت و تصور اولیه منجر به خريد را ایجاد کرد ؛ چگونه همه اينها را انجام دهيم .

بين دسامبر 1899 و فوريه 1900، شرکت فرش تبليغاتي Bissell يک مسابقه را براي بهترين آگهي رسمي سازماندهي کرد. فرد مسي، رئيس شرکت فرد مسي در گرند راپيدز (ميشيگان)، که در آن زمان با بکار گیری يک کارشناس تبليغاتي ، به بررسي وظايف اين شرکت پرداخت. تا در رسيدن به تصميم گيري موثر از جمله امور تبلیغاتی تحقیق کند وی به نتایج ذیل دست یافت :

1 تبليغ بايد "توجه" را دريافت کند،

2 با توجه به اين توجه بايد "علاقه" ایجاد شود

3 با توجه به علاقه مخاطب ، بايد "تمايل به خريد" ایجاد شود

4 پس از طی این مراحل تمايل به خريد بايد به "تصميم" خرید منجر شود

نخستين نمونه منتشر شده از مفهوم عمومي در مقاله اي از فرانک هاچينسون ديکسميت (1935-1866) در سال 1904 بود. در چهار مرحله، توجه، علاقه، آرزو و اعتقاد بود.

سودمندي اين مدل تنها به تبليغات محدود نمي شد. اصول اساسي مدل AIDA به طور گسترده اي توسط نمايندگان فروش پذيرفته شده است که از مراحل تهيه پيشنهادهاي موثر فروش پس از انتشار در سال 1911، کتاب آرتور شلدون "Selling Success" استفاده شده است. به مدل اصلي، شلدون رضايت را اضافه کرد تا تأکيد بر اهميت حمايت تکرار شود.

سیدر رضا میرمحمد

کارشناس ارشد MBA

دیدگاه خود را بیان کنید

تمامی حقوق برای شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان محفوظ است