مدل AIDA - کسب و کار

مدل AIDA

مدل AIDA

مدل AIDA

AIDA Model

AIDA مخففی است که براي توجه، علاقه، هوس و عمل بکار می رود.

مدل AIDA به طور گسترده اي در بازاريابي و تبليغات مورد استفاده قرار مي گيرد تا مراحل را از زماني که مصرف کننده براي اولين بار از يک محصول يا نام تجاري آگاه مي شود تا زماني که از میان محصولات موجود يک محصول را انتخاب و يا تصميم خريد را مي گيرد، توصيف می کند. با توجه به اين که بسياري از مصرف کنندگان از طريق تبليغات يا ارتباطات بازاريابي از مارک ها و محصولاتشان مطلع مي شوند، مدل AIDA به توضيح اينکه چگونه يک پيام تبليغاتي يا ارتباطات بازاريابي مشغول به کار است و مصرف کنندگان را در انتخاب نام تجاري کمک مي کند می پردازد. در اصل، مدل AIDA پيشنهاد مي کند که پيام هاي تبليغاتي نياز به انجام تعدادي از وظايف را دارند تا مشتري را از طريق يک سري از مراحل متوالي از طريق آگاهي از نام تجاري تا عمل (خريد و مصرف) هدایت کند .

مدل AIDA يکي از طولاني ترين مدل هاي ارائه شده در تبليغات است که در اواخر قرن نوزدهم توسعه يافته است. از زمان نخستین ظهور آن در ادبيات بازاريابي و تبليغاتي، مدل با ظهور رسانه هاي تبليغاتي جديد و سيستم هاي ارتباطي تغيير و گسترش يافته است. و هنوز هم تعدادي از مدل هاي جايگزين اصلاح شده در حال استفاده اند.

مدل AIDA فقط يکي از مدل هاي شناخته شده به عنوان سلسله مراتب مدل هاي اثرات يا مدل هاي سلسله مراتبي است که اين امر به اين معني است که مصرف کنندگان در طي مراحل مختلف يا مراحل تصميم گيري خريد را انجام مي دهند. اين مدلها خطي هستند و مدلهاي متوالي بر پايه فرضيه قرار مي گيرند که مصرف کنندگان از طريق يک سري مراحل شناختي (تفکر) و عاطفي (احساس) به مرحله ي درماني (انجام مانند خريد يا محاکمه) حرکت مي کنند.

مراحل پيشنهاد شده توسط مدل AIDA:

توجه - مصرف کننده از يک دسته، محصول يا نام تجاري آگاه مي شود (معمولا از طريق تبليغات)

علاقه - مصرف کنندگان علاقه مند به يادگيري در مورد مزاياي برند و نحوه نام تجاري با شيوه زندگي مي شود

هوس - مصرف کننده يک موقعيت مطلوب نسبت به نام تجاري را توسعه مي دهد.

اقدام - مصرف کننده اقدام به خريد مي کند

موضوع مشترک در بين تمام مدل هاي سلسله مراتبي اين است که تبليغات به عنوان يک محرک (S) عمل مي کند و تصميم گيري خريد پاسخ (R) است. به عبارت ديگر، مدل AIDA يک مدل پاسخ-تحريک است. تعدادي از مدل هاي سلسله مراتبي را مي توان در ادبيات از جمله سلسله مراتب اثرات Lavidge، DAGMAR و انواع AIDA يافت. مدل هاي سلسله مراتبي تئوري تبليغاتي را تحت سلطه قرار داده اند و از اين مدل مدل AIDA يکي از بيشترين کاربرد است

همانطور که مصرف کنندگان از طريق سلسله مراتب اثرات عبور مي کنند، آنها از طريق هر مرحله پردازش شناختي و يک مرحله پردازش عاطفي قبل از هر گونه اقدام رخ مي دهد. بنابراين سلسله مراتب مدل هاي اثرات شامل شناخت (C) - تأثير (A) - رفتار (B) به عنوان قدم هاي اصلي در توالي رفتاري اساسي برخي از متون به اين ترتيب به عنوان Learning ؛ Feeling ؛ Doing انجام مي شوند.

شناخت (آگاهي / يادگيري)

تاثير (احساس / علاقه / تمايل)

رفتار (اقدام مانند اطلاعات خريد / محاکمه / مصرف / استفاده / به اشتراک گذاري)

مدل AIDA پايه يکي از طولاني ترين مدل هاي سلسله مراتبي ارائه شده است که بيش از يک قرن از آن استفاده شده است. مشکل عمده اي که در مدل AIDA و ساير مدل هاي سلسله مراتبي وجود دارد ، فقدان اثرات پس از خريد مانند رضايت، مصرف، تکرار رفتار حمايتي و ديگر نگرش هاي رفتاري پس از خريد مانند ارجاع و يا شرکت در تهيه بررسي آنلاين است. به منظور مقابله با اين کمبودها، برخي از مدل هاي سلسله مراتبي معاصر، مدل اصلي AIDA را اصلاح يا گسترش داده اند تا مراحل خريد و رفتار پس از خرید را نیز شامل شود. همچنین انواع ديگری سازگاري ها را برای این مدل طراحي کرده اند تا بتوانند از نقش رسانه هاي جديد، ديجيتال و تعاملي، از جمله رسانه هاي اجتماعي و جوامع برند نهایت استفاده را داشته باشند . با اين حال، مبنای اصلي شامل رفتار شناختي- تاثيرگذار می باشد .

انواع انتخابي AIDA:

با استفاده از يک سيستم سلسله مراتبي، مانند AIDA، بازارياب را با درک دقيق از اينکه مخاطبان هدف در طول زمان تغيير مي کنند، آشنا می سازد و بينش هايي را در مورد اینکه کداميک از انواع پيام هاي تبليغاتي در مواقع مختلف موثرند بوجود می آورد . حرکت از یک مرحله به مرحله بعد، تعداد کل چشم اندازها را کاهش ميدهد. اين پديده گاهي اوقات به عنوان "قيف خريد" توصيف ميشود. تعداد قابل توجهي از خريداران بالقوه از يک محصول يا نام تجاري مطلع مي شوند، سپس زير مجموعه ای کوچکتر علاقه مند مي شود، و تنها درصد نسبتا کوچکي از طريق خريد واقعي در حال طی مراحل است . اين اثر همچنين به عنوان "قيف مشتري"، "قيف بازاريابي" يا "قيف فروش" نیز شناخته مي شود.

اين مدل نيز به طور گسترده در فروش و تبليغات استفاده مي شود. بر اساس مدل اصلي، مراحل انجام شده توسط فروشنده در هر مرحله به شرح زير است:

مرحله 1 جلب توجه

مرحله 2 ایجاد علاقه

مرحله 3 برآوردن خواسته ها

مرحله 4 برقراری اعتماد و اطمينان.

مرحله 5 تصميم گيري مطمئن و اقدام.

مرحله 6 ايجاد رضايت

 

دیدگاه خود را بیان کنید

تمامی حقوق برای شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان محفوظ است