شعبه مجازي بانک - تکنولوژی

شعبه مجازي بانک

شعبه مجازي بانک

شعبه مجازي

Virtual branch

مفهومي که در بانک‌هاي دنيا عملياتي شده

تحول شعب ، مفهوم جديدي است که با توجه به رشد تکنولوژي، تغيير اکوسيستم بانکي و به روز شدن عادات و نيازها و علايق و سلايق مشتريان، بانکها بايد به سمت آن بروند. منظور از تحول شعب فقط زيباسازي فضاي شعب و يا استفاده از محصولات و ابزارهاي جديد بانکداري و پرداخت نيست. مفهوم تحول شعب ، تغيير مدل بانکداري از حالت سنتي به بانکداري ديجيتال داده محور است که در اين نوع بانکداري از شعب سنتي با کارکردهاي محدود و هزينه هاي عملياتي بالا کاسته مي شود و بر اساس نيازهاي مشتريان و داده‌هاي متنوعي که از تراکنش، علايق و سلايق مشتريان بدست مي‌آيد، شعب مجازي با ابزارهاي سلف سرويسي مانند ATM Recycler، VTM و بانکداري موبايلي، با قابليت‌ ارائه خدمات 7 در 24 از طريق Omni Channel و پلتفرم يکپارچه ارائه خدمات جاي شعب سنتي را مي گيرند، يا بصورت ترکيبي در کنار شعب سنتي ادغام مي‌شوند.

 

کانال همه‌کاره يا همان Omni Channel؛اتفاقي جديد در بانکداري خرد

در بانکداري خرد ديجيتال مبتني بر Omni channel، از ديد مشتري کليه درگاه‌هاي بانکي به‌صورت يک سيستم واحد و يکپارچه ديده مي‌شوند نه سيستم‌هايي مستقل از هم و جداگانه. براي رسيدن به چنين چيزي، در درجه اول بايد واسط کاربري در کليه درگاه‌ها به شيوه‌اي سازگار و يکپارچه طراحي شوند، به‌گونه‌اي که مشتري کاملاً حس کند که همه اين درگاه‌ها اجزايي از يک مجموعه واحد مي‌باشند. همچنين لازم است نحوه انجام فعاليت‌ها يا به‌ عبارت‌ ديگر فرآيند انجام فعاليت‌ها در درگاه‌هاي مختلف نيز با يکديگر هماهنگ و سازگار باشند. در شيوه Omni Channel ارتباط با مشتري در هر زمان، هر مکان و بر روي همه ابزارها به شيوه‌اي يکنواخت انجام مي‌پذيرد. در چنين حالتي، فعاليتي که از طريق يک درگاه آغاز شده و نيمه‌کاره مانده است، در درگاه ديگر، قابليت ادامه دادن دارد.

 

در بانکداري خرد ديجيتال مبتني بر Omni channel؛ مشتري و فعاليت‌هايي که انجام مي‌دهد محور نحوه ارائه سرويس‌هايي است که به وي ارائه مي‌شود. بر اين اساس، شيوه سرويس‌دهي به هر مشتري، بر اساس فعاليت‌هايي که در کليه درگاه‌ها انجام داده است شخصي‌سازي مي‌شود. در نتيجه، در اين شيوه نه‌تنها به درخواست‌هاي صريح مشتري پاسخ داده مي‌شود، بلکه علايق و نيازهاي ضمني وي نيز حدس زده مي‌شود و بر اساس اطلاعاتي که از مشتري جمع آوري و تحليل مي‌شود، خدمات سفارشي سازي شده در اختيار مشتري قرار ميگيرد.

 

تحول و بازآفريني شعب بانک در ايران

بانک‌هاي ايراني همانند بسياري از بانک‌هاي کشورهاي ديگر دنيا با چالش‌ها و مشکلات زيادي روبرو هستند که از جمله چالش‌هاي بانک‌هاي ايراني مي‌توان به هزينه‌هاي عملياتي سرسام آور شعب،رقابت ناسالم بانک‌ها در نرخ سود سپرده و ميزان بالاي شعب اشاره کرد که باعث شده نظام بانکي ايران از بهره‌وري مناسب برخورددار نباشد و نياز به عملياتي شدن تحول شعب در ايران، به عنوان راهکار اصلي حل مشکلات بانکي ايران مطرح شود.

 

دیدگاه خود را بیان کنید

تمامی حقوق برای شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان محفوظ است