دارک وب – وب تباهی و پلیدی - تکنولوژی

دارک وب – وب تباهی و پلیدی

دارک وب – وب تباهی و پلیدی

دارک وب – وب تباهی و پلیدی

The Dark Web & Web of ruin and filth

تيم برنرزلي (خالق اينترنت) سازماني به نام کنسرسيوم شبکه گسترده جهاني وب موسوم به (World Wide Web Consortium) را تأسيس نمود. هدف از اين کار اين بود، که تمام بشر بدون توجه به کاستي‌ها، زبان‌ها و يا فرهنگ بتوانند به اينترنت و شبکه‌ي گسترده جهاني وب دسترسي داشته باشند.

 

 

به طور کلي مي‌توان گفت، که در دنياي شبکه گسترده جهاني وب، دو نوع وب وجود دارد. مورد اول شامل وب سطحي يا معمولي يا همان (surface web) و مورد دومي شامل وب تاريک يا همان (Dark Web) مي‌باشد. در مورد اول، کاربران در سراسر دنيا مي‌توانند بدون هيچ گونه محدوديتي به وبسايت‌ها و موتورهاي جستجو عادي نظير گوگل، بينگ مايکروسافت، ياهو و … دسترسي داشته باشند. اما در مورد دومي شرايط عادي نيست. چرا که در وب تاريک نمي‌توان از راه‌هايي همچون موتور جستجوگر گوگل به محتواي آن دسترسي داشت و بايد از ابزراهاي رمزگذاري شده براي دسترسي به ديتا و اطلاعات استفاده کرد.

 

در دنياي شبکه گسترده جهاني وب، به طور کلي دارک وب يا (Dark Web) پديده‌اي رايج و عادي در بين کاربران دنياي اينترنت محسوب نمي‌شود. چرا که اين قسمت از اينترنت براي عموم مردم در سراسر جهان، رايج و قابل دسترس نيست. دارک وب محلي براي فعاليت‌هاي غير قانوني براي خلافکاران مي‌باشد. اکثر هکرها و خلافکاران در سراسر جهان به دليل اينکه، تمام فعاليت‌هاي موجود در دارک وب را نمي‌توان کنترل کرد، فعاليت‌هاي گسترده و پيچيده‌اي دارند.

 

دارک وب يک اصطلاح در دنياي فناوري اطلاعات و ارتباطات مي‌باشد، که به طور مشخص به مجموعه‌ايي از وبسايت‌هاي موجود در يک شبکه‌ي رمزگذاري شده اشاره دارد و نمي‌توان اين وبسايت‌ها را در موتورهاي جستجو رايج (مانند گوگل، بينگ و …) پيدا کرد. حتي آنها را هم نمي‌توان در مرورگرهاي وب رايج (مانند کروم، فايرفاکس و …) مشاهده و به آنها دسترسي پيدا کرد.

 

تقريباً همه‌ي وبسايت‌هاي موجود در دارک وب هويت خود را با استفاده از ابزار رمزگذاري شده‌اي به نام تور (Tor) جهت استفاده، پنهان مي‌کنند. به عبارت ديگر ابزار تور (Tor) اين توانايي را دارد، که فعاليت‌ها و هويت شما در فضاي اينترنت را با کمک مجموعه‌اي از الگوريتم‌ها پنهان سازي کند. به عنوان مثال شما با استفاده از تور (Tor) مي‌توانيد موقعيت مکاني و جغرافيايي خود را تغيير دهيد و با آن به کلاه برداري بپردازيد. شما حتي مي‌توانيد موقعيت مکاني خود را در يک کشور متفاوت نسبت به آن جايي که واقعاً قرار داريد، نشان دهيد.

 

همان طور که در بالا اشاره شد، براي مشاهده‌ي يک وبسايت در محيط دارک وب، مي‌بايست از ابزار رمزگذاري شده تور (Tor) استفاده نمود. در حقيقت کاربر وب، براي دسترسي به دارک وب به ابزار Tor نياز پيدا مي‌کند. فقط در اين حالت آدرس IP نهايي کاربران به چندين لايه رمزگذاري شده منعکس مي‌شود و در مرحله‎ي بعد، آدرس IP ديگري بر روي شبکه تور Tor نشان داده مي‌شود. بنابراين مي‌توان گفت، که در دارک وب چندين لايه مختلف رمزگذاري شده، براي پنهان کاري بيشتر نسبت به مشاهده يک وبسايت در اينترنت باز يا همان (Open Internet) وجود دارد.

 

شما به عنوان يک کاربر نمي‌توانيد از طريق موتورهاي جستجوي رايج به کندوکاو در محيط دارک وب بپردازيد. به عبارتي ديگر؛ تمام فعالان موجود در دارک وب کليه‌ي فعاليت‌هاي خود را با استفاده از ابزارهاي رمزگذاري شده پنهان مي‌کنند، تا ردي از آنها باقي نماند.

 

بدين ترتيب وبسايت‌هاي موجود در دارک وب را هر کاربري مي‌تواند به آنها دسترسي داشته و مشاهده کند. اما از طرفي ديگر اين مسئله، که چه فرد يا افرادي آن سوي اين وبسايت‌ها هستند و آنها را هدايت مي‌کنند بسيار سخت است. کافي است، که شما يک اشتباه کوچک داشته باشيد تا هويت شما در اين محيط اکتشاف و کشف شود.

 

البته همه‌ي وب دارک از ابزار تور (Tor) پشتيباني نمي‌کند. تعدادي از ابزارهاي مشابه همچون I2P و Silk Road وجود دارد، که مي‌توان از آنها در خصوص دارک وب استفاده نمود. اما اصل ماجرا يکسان و مشابه است. بازديد کنندگان از ابزارهاي رمزگذاري يکسان و مشابه‌اي در جهت مشاهده وبسايت‌ها و فعاليت‌هاي مشابه استفاده مي‌کنند.

 

مثال‌ها و موارد بدنامي از وبسايت‌هاي دارک وب وجود دارد، که عبارت‌اند از: Silk Road (جهت قاچاق دارو) ، اعضاي بدن انسان و قاچاق‌چي‌هاي ج*سي. ابزار Silk Road يک وبسايت براي خريد و فروش داروهاي تفنني است. اما جالب است، که اين موضوع در وب دارک مشروع و قانوني مي‎باشد. جوامع تماميت خواه (يا در اصطلاح توتاليتاريسم) مي‌توانند از طريق وب دارک با خارج از دنيا ارتباط برقرار کنند و اين موضوع انقلاب‌هايي را اخيراً در دولت‌هاي ايالات متحده و بريتانيا در جهت جاسوسي براي استفاده از وب به آنها داده است.

 

در ماه مارس ???? ميلادي دولت بريتانيا يک بسته‌ي امنيتي اختصاصي براي مبارزه با جرايم اينترنتي در دارک وب را منتشر کرد. اين بسته‌ي امنيتي به طور مخصوص و ويژه و با جديت بر روي سرکوب حلقه‌اي از جرايم و پورنوگرافي کودکان در محيط دارک وب کار کرد.

 

فراد در دنياي دارک وب به دنبال چه هستند؟

 

مواد مخدر.

قاتل.

ارز تقلبي.

دارو.

قاچاقچي انسان و ج*سي.

مدارک جعلي.

وب تاريک (Dark Web) زير مجموعه وب عميق (Deep Web)!

 

اين دو اصطلاح در اين حوزه قابل جايگزيني است و مي‌توان آنها را به جاي هم به کار برد. اما اين اصطلاحات داراي تفاوت‌هاي اندک و کوچکي هستند. به عبارت ديگر به يک موضوع اشاره نمي‌کنند. اصطلاح وب عميق يا (Deep Web) به صفحات وبي اشاره دارد، که در موتورهاي جستجو قابل پيدا کردن نيستند. پس در نتيجه مي‌توان دارک وب را زير مجموعه‌اي از وب عميق دانست. در واقع وب عميق شامل پايگاه داده و اطلاعات کاربران، صفحات پست الکترونيکي، صفحات مربوط به فعال سازي حساب کاربري در فروم وبسايت‌ها و … مي‌شود.

 

اگر بخواهيم وسعت و اندازه وب عميق يا (Deep Web) را تخمين بزنيم، تقريباً غير ممکن به نظر مي‌رسد. چرا که اکثر اطلاعات موجود در پايگاه داده وب عميق رمزگذاري شده و پنهان است. اما کارشناسان حوزه امنيت اطلاعات تخمين مي‌زنند، که اطلاعات موجود در پايگاه داده وب عميق ??? تا ??? برابر اطلاعات موجود در پايگاه داده وب سطحي يا معمولي مي‌باشد.

 

به ياد داشته باشيد، که دارک وب جايي براي خلافکاران و جاسوسان مي‌باشد. لذا اگر مي‌خواهيد با اين محيط تعامل داشته باشيد، از به روزترين بسته‌هاي امنيتي و فايروال استفاده کنيد. تا جايي، که مي‌توانيد از ورود به اين محيط ناپسند اجتناب و دوري کنيد. يادتان باشد، که اگر وارد اين محيط شديد، يک تکه کاغذ را با استفاده از چسب بر روي وبکم کامپيوتر و يا لپ تاپ خود بچسبانيد.

دیدگاه خود را بیان کنید

تمامی حقوق برای شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان محفوظ است