سيستم هاي حمل و نقل شهري در آينده - تکنولوژی

سيستم هاي حمل و نقل شهري در آينده

سيستم هاي حمل و نقل شهري در آينده

سيستم هاي حمل و نقل شهري در آينده

Urban transportation systems in the future

همگام با توسعه شهرها و افزايش تمايل افراد به شهرنشيني، مسائل و معضلات متعددي براي ساکنين اين مناطق به وجود آمده است که از جمله مهمترين آن ها مي توان به مشکلات مربوط به حمل و نقل و يا همان ترافيک اشاره کرد. اما خوشبختانه، در طي چند سال اخير، شاهد بروز طرح ها و ايده هاي خلاقانه اي بوده ايم که در صورت تحقق، مي توانند اين مشکل بزرگ را که در آينده وخيم‌تر خواهد شد، برطرف کنند.

شايد در نگاه اول، اضافه کردن اتوبوس ها بتواند مفيد واقع شود، اما واقعيت اين است که استفاده از اتوبوس، در همه مناطق امکان پذير نيست. از اين رو، مهندسان کمپاني بزرگ جهان در تلاشند تا با ارائه راهکارهاي جايگزين، فرآيند جابجايي افراد از نقطه الف به نقطه ب را بدون ايجاد کوچک‌ترين ترافيکي تسهيل کنند.

از اين رو، در ادامه قصد داريم تا به 6 نمونه از اين طرح ها که مي توانند نسل جديد حمل و نقل را براي ما انسان ها رقم بزنند و تحولي عظيم را در اين عرصه به وجود آورند، بپردازيم. با تک شات همراه باشيد.

قطار Caterpillar

بر اساس اين ايده که مورد توجه بسياري از کارشناسان حوزه حمل و نقل قرار گرفته است، قطار به جاي حرکت بر روي ريل هايي که بر روي زمين نصب شده اند، از روي ساختار قوسي شکلي که در ارتفاع چند متري زمين تعبيه شده است، حرکت مي کند. بدين ترتيب، هيچ فضايي بر روي زمين براي حرکت اين قطار اشغال نمي شود و به تبع، فضاي بيشتري براي تردد اتومبيل ها ايجاد خواهد شد. اين طرح توسط شرکت Jacob Innovation مطرح شده و توانست در سال جاري ميلادي، جايزه مسابقه MIT Climate CoLab را در رقابت با 28 طرح ديگر، از آن خود کند.

اتوبوس Straddling

اين ايده براي اولين بار در سال 2010 مطرح شد که در آن زمان چندان هم مورد استقبال متخصصان اين حوزه قرار نگرفت. اما طولي نکشيد که توليدکنندگان چيني، نمونه اوليه اين اتوبوس را توليد و به منظور انجام مراحل آزمايشي، روانه خيابان هاي اين کشور کردند. اين اتوبوس الکتريکي، همانند تونلي طراحي شده است که مسافران به کابين تعبيه شده در بالاي اين تونل سوار خواهند شد و اتومبيل ها نيز مي توانند به راحتي از درون اين تونل عبور کنند. به گفته شرکت سازنده، مي توان چهار دستگاه از اين اتوبوس ها را به يکديگر متصل کرد و با هر بار حرکت، حدود 1200 نفر را جابجا کرد.

اتوبوس الکتريکي و خودران مرسدس بنز

کمپاني مرسدس بنز از اتوبوسي الکتريکي و البته خودران تحت عنوان Future Bus رونمايي کرد که به گفته اين شرکت مي تواند سفري ايمن و راحت را براي مسافران به ارمغان آورد. اين اتوبوس به دوربين ها و سنسورهاي متعددي مجهز شده است که به لطف اين تکنولوژي ها مي تواند به صورت خودران در مسيرهاي تعيين شده حرکت کند. از جمله مزيت هاي اين اتوبوس مي توان به مصرف سوخت پايين و امنيت بالاي آن اشاره کرد. هم اکنون تيم مرسدس نيز در تلاش است تا با ايجاد تغييرات مدنظر در اين اتوبوس، زمينه لازم براي ورود آن به خيابان ها را فراهم کند.

هايپرلوپ

در اين طرح که به نام آقاي ايلان ماسک، مديرعامل بلندپرواز کمپاني هاي تسلا و اسپيس ايکس سند خورده و هايپرلوپ نام دارد، مسافران و يا محموله هاي باري، با سرعتي بسيار بالا و نزديک 1150 کيلومتر بر ساعت از نقطه اي به نقطه ديگر جابجا خواهند شد. در اين نوع از حمل و نقل، کپسول هايي درون لوله هايي که در آن شرايط خلأ حکمفرماست قرار مي گيرند و بدين ترتيب، هيچ اصطکاکي مانع از حرکت سريع کپسول ها درون اين لوله ها نخواهند شد. آقاي Dirk Ahlborn، مديرعامل تکنولوژي هاي حمل و نقل هايپرلوپ چندي پيش اعلام کرده بود که ممکن است استفاده از اين سرويس حمل و نقل در آينده براي مسافران رايگان باشد و در عوض، هزينه ها از ارسال کننده هاي کالاها گرفته شود. گفته مي شود که اين طرح تا سال 2019 از آزمايشگاه ها به دنياي واقعي ما انسان ها راه خواهد يافت که در صورت تحقق اين امر، مي تواند فاصله 610 کيلومتري را در کمتر از 30 دقيقه بپيمايد.

تونل شناور در زير آب

کشور نروژ قصد دارد تا در آينده اي نزديک، از اولين تونل شناور ساخته شده در زير آب، رونمايي کند و با بهره‌برداري از آن، يکي از موثرترين راهکارها براي حل مشکلات مربوط به حمل و نقل را به جهانيان معرفي کند. کشور نروژ از جمله کشورهايي محسوب مي شود که مردمان آن، بيشتر از کشتي ها و به طور کل، حمل و نقل دريايي براي جابجايي استفاده مي کنند اما روش هاي کنوني، بسيار زمان بر بوده و از امنيت بالايي نيز برخوردار نيستند.

دیدگاه خود را بیان کنید

تمامی حقوق برای شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان محفوظ است