10 سيستم عامل قابل نصب روي کامپيوتر يا لب تاپ - تکنولوژی

10 سيستم عامل قابل نصب روي کامپيوتر يا لب تاپ

10 سيستم عامل قابل نصب روي کامپيوتر يا لب تاپ

10 سيستم عامل قابل نصب روي کامپيوتر يا لب تاپ

operating system installed on a computer or laptop

1- سيستم عامل محبوب لينوکس

هسته لينوکس يک موتور ايجاد سيستم عامل هست که محبوبيت زيادي در بين توسعه دهنده ها دارد . لينوکس تا کنون باعث ايجاد سيستم عامل هاي زيادي بوده که از محبوب ترين آن ها ميتوان Linux distributions. Ubuntu and Mint را نام برد . نسخه گرافيکي تر و بهبود يافته ابونتو پرطرفدار ترين نسخه در بين کاربران لينوکسي ايران است که فضاي گرافيکي مشابه ويندوز دارد . شعار بدون هيچ محدوديت شعار اصلي کاربران لينوکسي است که اکثرا گروه کاربران حرفه اي ، برنامه نويسان و توسعه دهندگان را تشکيل مي دهد .

2 - سيستم عامل کروم

حتما شما هم تعجب کرديد ! بله بعد از مرورگر کروم سيستم عامل نيز منتشر شد . البته کروم هسته اي لينوکسي دارد منتهي به دليل اينکه به روشي توسعه يافته که فقط نرم افزارهاي کروم را ( کروم اپس ) اجرا کند در دسته سيستم عامل هاي جداگانه قرار مي گيرد . کروم در واقع يک سيستم عامل همه کاره براي نصب روي پي سي نيست بلکه اين سيتم عامل جهت نصب روي گجت هاي خاص ايجاد شده مثل کروم بوکس .

3 - سيستم عامل استيم SteamOS

باز هم يک سيستم عامل ديگر با هسته لينوکسي . اما چرا استيم در دسته جداگانه قرار گرفت؟ توسعه دهندگان استيم آن را به نحوي طراحي کرده اند که علاوه بر اجراي نرم افزارهاي استاندارد لينوکسي توانايي اجراي بازيهاي سنگين را داشته باشد . به نظر مي رسد اين سيستم عامل براي کاربران لينوکسي محيط مفرحي را به وجود آورد . در حال حاضر سيستم عامل استيم بصورت پيش فرض روي ماشين هاي بدون سيستم عامل نصب مي شود تا عمليات پايه کاربر قبل از نصب سيستم عامل پيشرفته را مديريت کند .

4 - سيستم عامل اندرويد

اندرويد انقدرها مشهور و محبوب هست که احتياجي براي توضيحات بيشتر نباشد . اما در توضيح اين سيستم عامل بايد گفت که باز هم هسته اي لينوکسي دارد و به تازگي به دو نسخه مخصوص پي سي و لپ تاپ مجهز شده است .

5 - سيستم عامل مک Mac OS X

يار مشهور بعدي ما ! اينبار جهت نصب روي همه لپ تاپ ها . مک سيستم عاملي است که اختصاصا روي محصولات اپل نصب مي شد ( مثل مک بوک ) . اما به تازگي نسخه اي از اين سيستم عامل منتشر شده که به راحتي قابل نصب روي هر دستگاهي هست .

6 - سيستم عامل هايکو Haiku

هايکو يک سيستم عامل ژاپني بود که در جهت نصب روي پي سي طراحي شد . اين سيستم عامل با اينکه گرافيک خوب و سرعتي عالي داشت در برابر نسخه محبوب ويندوز ماکروسافت حرفي براي گفتن نداشت . با توجه به سياست شرکت هاي بزرگ ماکروسافت پروژه هايکو را با قيمت چندین ميليون دلار خريداري کرد .

7 - سيستم عامل eComStation

اي کام استيشن سيستم عامل مشترک آي بي ام و ماکروسافت بود . اين سيستم عامل ابتدا در محيط دستوري توسعه پيدا کرد اما بعد از جدايي ماکروسافت و آي بي ام توسط آي بي ام محيط گرافيکي بدست آورد اما باز هم توفيقي نيافت . در همين زمان بود که ماکروسافت با کار روي پروژه Ms-Dos موفقيتي جهاني پيدا کرد .

اگر از کارمندان قديمي شرکت هاي اقتصادي باشيد مطمئنا يکبار با اين سيستم عامل نادر روي کامپيوترهاي قديمي IBM کار کرده ايد .

8 - سيستم عامل ReactOS

باز هم يک سيستم عامل جالب ديگر . سيستم عامل رکت که روي هسته ويندوز ان تي نوشته شده ترکيبي از چند سيستم عامل است . رکت سعي کرده تا حدودي آرزوي عاشقان نرم افزار را برآورده کند و سيستم عاملي را به وجود آورد که توانايي اجراي نرم افزارهاي ويندوز ، لينوکس و مک را در يک محيط داشته باشد ( هرچند که تاکنون چندان موفق نبوده است ) .

9 - سيستم عامل Syllable

يک سيستم عامل سبک و کارا . کاملا اوپن سورس و رايگان . موتور اين سيستم عامل انشعابي از AtheOS است که خود روي هسته AmigaOS توسعه يافته . در باب تکنولوژي اين سيستم عامل اطلاعات بيشتري در دسترس نيست و لي به نظر مي رسد که هسته لينوکسي داشته و توانايي اجراي نرم افزارهاي لينوکس را داشته باشد .

10 - سيستم عامل SkyOS

برخلاف بسياري از سيستم عامل هاي معرفي شده در اين مقاله سيستم عامل آسمان يک پروژه اوپن سورس نيست . اما به محدوديت ويندوز و مک هم نيست در واقع شما براي توسعه اين سيستم عامل روي سيستم خود بايستي مبلغي را بپردازيد . آخرين ورژن منتشر شده از سيستم عامل مربوط به سالها قبل است اما به تازگي ورژن آلفايي جدید نيز در اينترنت منتشر شده است .

دیدگاه خود را بیان کنید

تمامی حقوق برای شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان محفوظ است