انواع رم - تکنولوژی

انواع رم

انواع رم

انواع رم

Types of romحافظه‌ي SDRAM

از اولين نسل‌هاي حافظه‌هاي رم امروزي بودند. پروتکلي که در اين نوع حافظه‌ي رم استفاده مي‌شد تا سال 2002 همچنان مورد استفاده بود. اما امروز اين پروتکل حافظه‌ي رم منسوخ شده است. حافظه‌هاي نوع SDRAM تنها 168 پين داشتند و سرعتي بين 66 تا 133 مگاهرتز را براي کاربران فراهم مي‌کردند.‌SDRAM ها فقط روي يک طرف از بورد خودچيپ پردازشي و حافظه داشتند. نسل بعدي حافظه‌ي رم، خلافِ SDRAMها، در هر دو سمت بورد خود حافظه و چيپ پردازشي داشتند.

 

  • حافظه‌ي DDR SDRAM

از سال 2002 نوبت به حافظه‌هايDDR SDRAM رسيد تا بازار را زير سلطه‌ي خود بگيرند. DDR مخفف عبارت Double Data Rate يا «نرخ داده‌ي دو برابر» است. معرفي اين نوع از حافظه رم در واقع انقلابي در صنعت توليد رم بود. مهم‌ترين تفاوت حافظه‌هاي رم DDR با نوع SDR در اين بود که حافظه‌هاي DDR مي‌توانستند در هر پالس پايين و بالاي سي‌پي‌يو عمليات انجام دهند، اما حافظه‌هاي SDR فقط در يکي از اين پالس‌ها مي‌توانستند فعاليت کنند. به همين دليل سرعت حافظه‌هاي DDR در مقايسه با حافظه‌هايSDR دو برابر شد. ماژول حافظه‌هاي رم از نوع DDR داراي 184 عدد پين بود.

اما اين نسل از حافظه‌ي رم شباهت‌هايي هم با نسل پيشين داشت. حافظه‌هاي DDR مانند نسل‌هاي قبلي آن از يک کانال ارتباطي براي ارسال داده‌هاي خود استفاده مي‌کردند که در اصطلاح به آن Single Channel نيز گفته مي‌شود. حافظه‌هاي رم DDR را مي‌توان نسل مياني حافظه‌هاي RAM ناميد.

 

  • حافظه‌هايDDR2

پيشرفت تکنولوژي ادامه داشت. سال 2004 رم‌هاي DDR2 به بازار معرفي شد. DDR2 يک پروتکل نسل جديد محسوب مي‌شد و بيشتر براي نيازهاي بازار بازي‌هاي کامپيوتري به بازار ارائه شد. سرعت اين حافظه‌هاي رم نسبت به نسل‌هاي پيش قابل مقايسه نبود و مي‌توانست تا پهناي باند 8.5 گيگابيت بر ثانيه را پشتيباني کند. ماژول حافظه‌هايDDR2 داراي240 پين هستند. اين نوع حافظه‌ها مي‌توانند چهار انتقال داده در يک پالس زماني CPU داشته باشند که سرعت آن‌ها را نسبت به حافظه‌هاي DDR تقريبا به دو برابر مي‌رساند. مورد ديگر در اين نوع حافظه‌هاي رم اين است که حافظه‌هاي DDR2 از دو کانال ارتباطي استفاده مي‌کنند که در اصطلاح Dual Channel ناميده مي‌شود. به اين ترتيب در اين نوع از حافظه‌ي رم هم نرخ انتقال و هم سرعت انتقال داده‌ها بيشتر شد.

 

  • نسل DDR3

نسل بعدي حافظه‌هاي رم که امروزه به طور گسترده استفاده مي‌شود، نسل حافظه‌هاي DDR3 است که از سال 2007 وارد بازار شد. حافظه‌هاي DDR3 انقلاب ديگري در صنعت حافظه‌هاي رم بودند که در قياس با نسل قبلي به ولتاژ پايين‌تري نياز دارند و در نتيجه انرژي کمتري مصرف مي‌کنند. ضمن اينکه در رم‌هاي DDR3 نرخ انتقال داده‌ها نيز افزايش يافته و به 12800 مگابيت در ثانيه رسيده است. رم‌هاي DDR3 داراي 240 پين هستند و بعضي از آن‌ها از سه کانال انتقال اطلاعات پشتيباني مي‌کنند که در اصطلاح Triple Channel ناميده مي‌شود.

 

  • نسل DDR4

رم‌هاي DDR4 نسل جديدي از حافظه‌ي رم هستند که در سال 2014 وارد بازار شدند. مهم‌ترين پيشرفت در اين نسل در مقايسه با نسل‌ قبلي، پايين‌تر آمدن ولتاژ مورد نياز و بالاتر رفتن نرخ انتقال اطلاعات است. رم‌هاي DDR4 با ولتاژ ورودي 1.2 ولت عمل مي‌کنند در حالي که ولتاژ مورد نياز رم‌هاي DDR3 چيزي در حدود 1.5 تا 1.65 ولت است. حداکثر نرخ انتقال داده در اين نسل نيز به 3200 مگابيت در ثانيه رسيده است. البته اين اعداد و ارقام هنوز هم مي‌توانند بهينه‌تر شوند. براي مثال انتظار مي‌رود رم‌هايي از نسل DDR4 توليد شوند که بتوانند با 1.05 ولت نيز کار کنند.

 

 

دیدگاه خود را بیان کنید

تمامی حقوق برای شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان محفوظ است