جاده پوشش داده شده با پنل‌هاي خورشيدي در فرانسه - تکنولوژی

 جاده پوشش داده شده با پنل‌هاي خورشيدي در فرانسه

جاده پوشش داده شده با پنل‌هاي خورشيدي در فرانسه

نخستين جاده پوشش داده شده با پنل‌هاي خورشيدي در فرانسه

The first road covered with solar panels in France

وقتي از پنل‌هاي خورشيدي صحبت مي‌کنيم، ياد بام‌هاي پوشيده شده از اين پنل‌ها يا نيروگاه‌هاي محدود انرژي خورشيدي مي‌افتيم، اما مکان‌هاي عمومي در معرض نور خورشيد ديگري هم هستند که غالبا فراموش مي‌شوند و اگر مجهز به پنل‌هاي خورشيدي شوند، تحولي در ميزان توليد انرژي پاک ايجاد مي‌کنند.

جاده‌ها در صدر اين مکان‌هاي فراموش‌شده هستند. بله! جاده‌ها!

گرچه در نگاه اول پوشاندن جاده‌هاي از پنل‌هاي خورشيدي دشوار به نظر مي‌رسد، اما از چند سال پيش پژوهشگران در پي برطرف کردن اين مشکلات تکنيکي اين کار بوده‌اند.

در شهر کوچکي در شمال فرانسه به نام Tourouvre-au-Perche نخستين جاده خورشيدی دنيا به طول يک کيلومتر، افتتاح شد.

پنل‌هاي خاصي که در اين جاده به کار رفته‌اند، با فيلم‌هاي نازک سيليکوني پوشيده شده‌اند و طوري ساخته شده‌اند که بتوانند عبور دو هزار وسيله نقليه در روز را تاب بياورند.

اين جاده توسط وزير محيط زيست فرانسه اففتاح شده است و اين در حالي که منطقه‌اي که اين شهر در ان قرار دارد، يعني نورماندي، چندان آفتاب‌گير نيست و در طول سال تنها چند روز آفتابي کامل را تجربه مي‌کند.

در طول دو ساال آينده ميزان توليد برق اين جاده بررسي خواهد شد تا از نظر صرفه اقتصادي، مقامات به برآورد خوبي برسند.

البته اگر بخواهيم دقيق باشيم، افتخار ايجاد نخستين جاده خورشيدي دنيا به يک شرکت هلندي مي‌رسد. البته اين شرکت يک جاده مخصوص مسير دوچرخه‌سواري را مجهز به پنل‌هاي خورشيدي کرد و روي يک جاده روتين محل عبور خودروها، کار نکرد.

مشکل اينجاست که بسياري از کشورهاي آفتاب‌گير دنيا يا به کلي عقب‌افتاده هستند و سرمايه چنداني براي کارهاي اينچنيني ندارند، يا مثل کشور ما يا کشورهاي عربي، آنقدر ذخاير انرژي فسيلي دارند که ايجاد جاده‌هاي خورشيدي برايشان اقتصادي نيست.

 

 

 

دیدگاه خود را بیان کنید

تمامی حقوق برای شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان محفوظ است